Meme Büyütme Operasyonundan Önce Bilmeniz Gerekenler

0
2585

Meme büyütme, en sık uygulanan ameliyatlarından biridir. Hastalar, meme büyütme ameliyatı olmadan önce değerlendirmeleri gereken bazı faktörler olduğundan haberdar olmalıdır.

Protez mi yağ transferi mi?

Salin ya da silikon protezler, meme büyütme ameliyatı için tek seçeneğiniz değildir. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği istatistiklerine göre otologöz (hastadan alınan) yağ nakli ameliyatları 2016’da yüzde 72 oranında arttı. Bu ameliyat, yağın vücudun diğer bölümlerinden liposuction yöntemiyle alınmasını içerir. Alındıktan sonra yağ, göğüslere enjekte edilebilecek duruma getirilmek üzere işlenir. Bu meme büyütme yöntemiyle en fazla iki kup bedeni büyütüldüğünü aklınızda tutun.

Meme büyütme ameliyatı sarkık memeleri düzeltemez

Aslında memelerde hacim artılı sarkmanın görünüşünü arttırabilir. Sarkık memeleri düzeltmek için uygun işlem meme dikleştirme ya da diğer adıyla mastopeksidir. Meme dikleştirme operasyonlarında dokular sıkılaştırılır ve fazlalık alınır, bunların yanı sıra meme ucu ve areolalar daha uygun konumlara yerleştirilir. Çoğu hasta, özellikle hamilelik ve emzirme yaşamış olan hastalar hem meme dikleştirme hem de meme büyütme ameliyatı olmak isterler. Bu durumda büyütme mastopeksisi ya da birleşik meme büyütme ve dikleştirme uygulanabilir.

Meme protezlerinin bir noktada yenilenmesi gerekecek

Modern meme protezleri güvenlidir ve uzun süre dayanıklıdır ancak ömürlük değildir. Günümüzün implantları genelde yenilenmeye ihtiyaç duymadan on yıldan uzun süre dayanıklı olacaktır. Protezleri olan hastalar yıllık check up yaptırmalı ve düzenli olarak kendilerini kontrol etmelidir. Silikon protezleri olan hastalar (bu protezlerdeki sızıntılar çok belirgin değildir) ameliyattan üç yıl sonra ve daha sonra her iki yılda bir MR çektirmelidir.

İlerde ek bir meme ameliyatı olmayı bekleyin

Meme büyütme ameliyatı hastalarının çoğu protezlerinden uzun yaşayacaklardır ve/veya protez değişiklikleri sırasında meme dikleştirme ameliyatı olabilirler. Bunu akılda tutmak gerekir. Deneyimli, kurul onaylı bir plastik cerrah (tercihen birinci ameliyatı gerçekleştiren cerrah) ile iletişimde kalmanız önemlidir.

Meme protezi türü seçmek saline veya silikon dolgu kadar kolay değildir

Meme protezi seçimini etkileyen birkaç faktör vardır: şekil (yuvarlak ya da damla şeklinde), doku (pürüzsüz ya da dokulu kabuk) ve profil. Doğru boyut vücut oranları, duruş ve cilt elastikiyetine de bağlı olabilir. Fazla büyük protezler meme sarkmasını hızlandırabilir ya da ilerde sırt ve omuz sorunlarına yol açabilir.

Kesi yeri

Çoğu kadın meme büyütme operasyonundan sonra çoğu kadın emzirebilir. Kesinin yeri emzirme yeteneğini etkileyebilir. Çoğu cerrah genelde ilerde emzirmeyi düşünen kadınlara kesilerini areola çevresinde yaptırmaktansa ya memenin altındaki kat yerine ya da koltuk altında yaptırmalarını önerir.

Protezin yerleştirilmesi

Protez için yapılacak cebin yerine karar verilirken de benzer değerlendirmelerin yapılması gerekir. Seçenekler, subglandular (meme bezi ile göğüs kası arasında) yerleştirme ve submuskular ya da subpektoral (kasın altında) yerleştirmedir. İki konumun da hem avantajları hem dezavantajları vardır.

Ameliyattan hemen sonra gördükleriniz nihai sonuçlarınız olmayacaktır

Şişme ve morarma, çoğu cerrahi işlemin birer parçasıdır. Yine de çoğu hasta ameliyattan hemen sonraki günlerde gördükleri şişme ve morarma sebebiyle sıkıntılı hissedebilirler. Şişmenin geçmesi, meme protezlerinin uygun konuma getirilmesiyle birlikte haftalar sürebilir.
Sigara içen biriyseniz, ameliyattan en az iki hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız
Ameliyattan önce tek bir sigara bile bir risk oluşturabilir. Çoğu plastik cerrah, kurala uyulmazsa ameliyatı gerçekleştirmeyi reddedebilir. Nikotin, kan damarlarını daraltabilir ve kan dolaşımı açısından bir sonuç oluşturabilir. Karbon monoksit, iyileşen dokuya giden oksijen miktarını etkileyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz