Meme Büyütme Operasyonuna Dair Merak Edilenler

0
2902
meme büyütme

Aşağıda hastaların meme büyütme operasyonu ile ilgili en sık sordukları sorular ve kurul onaylı bir cerrahın bu sorulara verdiği yanıtlar verilmiştir.

Meme büyütme protezlerini neden kasın altına yerleştiriyorsunuz?

Tıp alanında yapılan çalışmalar, meme protezlerinin kasın altına yerleştirildiğinde daha doğal göründüğünü ve daha iyi hissedildiğini ortaya koyan bilimsel kanıtları ortaya koymuştur. Bu protezler mamografiyi belirsizleştirmez. Protezlerin kasın altına yerleştirildiğinde daha uzun süreyle yumuşak kaldığı ile ilgili kanıtlarla desteklenen veriler mevcuttur.

Meme protezlerinde dalgalanma olmasını nasıl önlüyorsunuz?

Meme büyütme operasyonu sonrası algalanmayı önlemek için ideal seçenek, hangi protez türüne ihtiyacınız olduğuna ve protezin kas altına yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine operasyondan önce karar vermelisiniz. Dalgalanmayı engellemenin ya da en azından mümkün olduğunca azaltmanın en iyi yolu protezi kasın altına yerleştirmek, yeterli meme dokusu olduğundan emin olmak ve salin ya da silikon protezler tercih ettiyseniz protezi fazla büyütmemek ya da az şişirmemektir. Bazen, özellikle meme dokusu olmayan hastalar için silikon protezlerin kullanımı ve protezlerin pektoralis majör kası altına yerleştirilmesi daha iyi olabilir. Salin protezler kullanıyorsanız protezi maksimum miktarda doldurduğunuzdan, az ya da fazla doldurmadığınızdan emin olun. Aksi durumlar daha fazla soyulmaya ya da dalgalanmaya sebep olabilir. Memenizin dış alt çeyreğinde bulunan her tür protezin neredeyse her zaman hissedilebileceğini unutmayın.

Neden salin protezleri daha az ya da daha fazla doldurmalısınız?

Salin protezler hiçbir zaman az doldurulmamalıdır çünkü tam doluluğun olmadığı durumlarda sönme ve parçalanma riski daha fazladır. Bölgede soyulmanın daha az olması ve dalgalanmanın olmaması için protezleri her zaman tam olarak doldurmalısınız. Aynı zamanda, böylece protezler daha az söner.

Parçalanmış bir silikon jel protezin değiştirilmesi gerekir mi, neden?

Evet, bu konu ile ilgili röntgen ya da MR ile elde edilmiş bulgular varsa bu protezlerin değiştirilmesi için birçok neden vardır. Öncelikle, silikon, uzun vadede meme içinde küçük granülomlara ya da küçük yumrulara sebep olabilir, bunlar meme kanserine benzeyen meme tümörlerine benzeyebilir ve meme içinde yayılabilir. Protezi kapsülle çıkarmak ve kasın altında duracak yeni bir protezle değiştirmek en uygun yaklaşımdır. Meme büyütme protezleri salin de olsa silikon da olsa tüm protezlerin 10-15 yılda değiştirilmesi düşünülmelidir.

Parçalanmış silikon protezi değiştirtmeden ya da aldırmadan ne kadar beklemeliyim?

Parçalanan protezlerin değiştirilmesi acil bir operasyon değildir ama bu operasyon teşhisten sonraki birkaç ay içinde yapılmalıdır. Parçalanan silikon protezler zaman içinde sızıntı yapabilir ve protez çevresinde etkileşimle daha fazla yara dokusu oluşmasına sebep olabilir. Ameliyat, meme büyütme protezlerinin çıkarılması ile birlikte protezin etrafındaki yara dokusunun da çıkarılmasını gerektirir. Bu nedenle çoğu durumda protezi değiştirirken drene ihtiyaç duyarsınız. İyileşme süresi kısadır, yaklaşık 3-5 gündür.

Sarkık memeler için meme dikleştirme yerine yüksek profilli protezler ya da orta profilli protezler mi tercih etmelidir?

Çoğu durumda sarkık memeleri düzeltmek için yüksek profilli ya da orta profilli salin ya da silikon protezleri kullanmanın uygun olmadığını düşünüyorum çünkü bu bir çözüm oluşturmaz. Meme pitozisi ya da sarkık memeleriniz gerçekten varsa, protezle ya da protez olmadan meme dikleştirme operasyonu geçirmelisiniz. Tabii hastalar dikleştirme ve memelerinin üst kısmının daha dolgun olmasını istiyorsa çoğu durumda orta profilli protezlerle birlikte meme dikleştirme operasyonunu tercih etmelidir.

Yüksek profilli protezlerin sorunu, protezlerle ilgili yeterli miktarda çalışma yapılmamış olması ve protezler silikon da olsa salin de olsa meme dokusu ve glandüler incelmenin ve uzun dönemli dalgalanma etkilerinin çok daha fazla olmasıdır. Bu durum üzerine geniş çaplı çalışmalar yapılmamıştır.

Meme protezinin santimetreküp miktarı meme büyüklüğüyle ilişkilendirilebilir mi?

Genelde hayır, çünkü bu sahip olduğunuz meme büyüklüğüne bağlıdır. Ortaya çıkan kup bedeni protezin boyutuyla doğrudan ilişkilendirilemez. B, C ya da D kup gibi farklı bedenlerin hastadan hastaya ve satıcıdan satıcıya değişmesi gibi meme protezleri sonrasında hastanın protezlerden sonra B, C ya da D kup olacağının garantisi yoktur. Hedef, memeleri hastanın göğüs duvarının çapına, hastanın meme dokusu miktarına ve boyut ve şekline oranlı hale getirmektir. Hastaların memelerini fazla büyütmemek çok önemlidir çünkü o durumda hastaların meme dokuları dışarıya doğru daha fazla hareket edecektir, bu bükülmeye yol açacaktır ve meme hastanın vücuduna ve göğüs duvarına oranla çok büyük görünecektir.

Nasıl bir meme sertken öbürü yumuşak olabilir?

Evet, kapsüler kontraktürün (meme protezi sertleşmesi) gerçek sebebini bilmediğimiz için bu oluşabilir. Özellikle kas altına yerleştirilen salin protezlerde kapsüler kontraktürün oluşma riski olası değildir ama salin protezler sertleşirse, bu daha sonra olacağına daha önce, genelde ilk birkaç ay içinde olur. Silikon protezler sertleşirse, zaman içinde kademeli olarak sertleşirler. Hastalar, belki 6-8 hafta boyunca meme masajı yapmayı deneyebilirler. Ancak kapsüler kontraktür oluşursa, basit bir inferior kapsülotomi ya da yara dokusunun bırakılması özellikle salin protezler için şekli ve simetriyi eski haline getirmek için yeterli olabilir. Bu, damar içine ilaç verilerek uygulanan sedasyon altında, hastanede yatmanıza gerek kalmadan kolaylıkla uygulanabilir.

Tek tarafta meme ucu his kaybı olup diğer tarafta olmaması ihtimali nedir?

Meme protezi yerleştirildikten sonra, özellikle protez büyükse hisle ilgili bazı değişiklikler olması yaygındır. Özellikle protez kasın altına yerleştirildiyse his, çoğu zaman geri gelmez. Bu nedenle hissin geri gelmesi için 3-6 ay beklenmelidir. Ancak meme büyütme operasyonu sonrası meme ucunda his kaybı oluşması kabul edilebilir. Meme protezi ile oluşan his kaybı oranı %5-10 arasındadır. Meme ucu his kaybı oranının en az olduğu operasyonlar meme altından yapılan kesi ile gerçekleştirilen meme protezi operasyonlarıdır.

Göğüs dekoltesi meme protezleri ile nasıl oluşturulur?

Meme protezlerinin göğüs dekoltesi oluşturacağı pek doğru olmayan bir düşüncedir. Göğüs dekoltesinin oluşturulması, memelerinizin operasyondan önceki şekli ve çapına, meme protezinizin büyüklüğüne ve sahip olduğunuz meme dokusuna bağlıdır. Genelde göğüs duvarınız ortalama büyüklükteyse göğüs dekoltenizin artması daha olasıdır. Ancak sadece meme boyutunu büyütmenin göğüs dekoltesini arttıracağının garantisi yoktur. Hatta protez memeleri yanlara doğru çekip tahmin edilen göğüs dekoltesi miktarını azaltacağı için bu düşünce ile ilgili sanılanın aksi geçerlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz