Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

0
1562
meme büyütme

Meme büyütme ameliyatı, kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyondur. Bazı kadınlar için bu operasyon, görünümü iyileştirerek;  özgüveni arttırmaya yöneliktir. Ancak meme büyütme ameliyatının tek nedenini bu olduğunu düşünmeyin. Bu operasyonu geçirmeyi düşünüyorsanız ancak bu operasyonunun sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz, meme büyütme hakkında merak edilenleri derlediğimiz bu yazı size göre.

Kimler meme büyütme ameliyatı yaptırır?

Amerikan Plastik Cerrahi Uzmanları Derneği’ne göre, meme büyütme operasyonu geçiren kadınların büyük bir bölümü, 30-39 yaşları arasındadır. Bu yaş aralığının, aynı zamanda çoğu kadının çocuk sahibi olduğu yaşlar olması da tesadüf değildir. Hamilelikten sonra, meme dokusunun hacmi ve şekli değişebilir. Ne yazık ki,  egzersiz bile eski haline döndüremez. Ancak implantlar sayesinde, memelerin orijinal şeklini tekrar kavuşulabilir ve hatta daha iyi görünmesi sağlanabilir. Bu yüzden bu operasyon, yeni anneler arasında oldukça yaygındır.

Doğum, kadınların meme büyütme operasyonu yaptırmalarının tek nedeni değildir.  Bir kadının memelerinin büyüklüğü ve şekli yaşamı boyunca birçok kez değişebilir. Bu nedenle kadınlar 40’lı, 50’li ve 60lı yaşlarda -ya tek başına ya da daha genç, daha canlı bir görünüme ulaşmak için diğer operasyonlarla uyumlu olarak- sıklıkla meme büyütme operasyonu yaptırmaya karar verirler. Meme implantları, her yaştan kadında genetik deformasyonları, asimetriyi ve sarkmaları düzeltebilir.

Tıbbi gelişmeler sayesinde, meme büyütme ameliyatlarında doktorlar hastalarına pek çok seçenek sunmaktadır.

Meme büyütme ameliyatında, ne tür implantlar kullanılır?

Günümüzde plastik cerrahi uzmanları, tıbbi gelişmeler sayesinde, meme büyütme operasyonlarında hastalarına daha önce hiç olmadığı kadar seçenek sunabiliyor.  İyi bilinen silikon ve salin meme implantlarına ek olarak -her ikisi de, güvenilirlik açısından, FDA onaylıdır ve göğüs büyütme operasyonlarında, yaygın olarak kullanılır- kendi yağlarınızı da meme büyütmek için kullanabilirsiniz. Bu ameliyatlarda, plastik cerrahi uzmanı, aşırı yağ içeren bir alanda liposuction gerçekleştirir. Bu alanlar genel olarak bel, karın, uyluk, sırt, kol veya kalçadır. Daha sonra yağ, saflaştırma işleminden geçirilir ve meme dokusu içerisine enjekte edilir.

Ameliyat sonrasında, meme ucu hassasiyeti devam eder mi?

İyileşme sürecinizde, meme uçlarınızda artan bir ağrı veya hassasiyet hissedebilirsiniz. Ancak bu durum, iyileştiğinizde geçecektir. Kadınların, yaklaşık        % 95’inde meme ucu hassasiyeti, birkaç ay sonra normal -ameliyat öncesi- seviyelerine döner. Ancak bu hassasiyet, implant boyutuyla da doğrudan ilişkilidir. Kullanılan implantların boyutu arttıkça, memelerdeki sinirler -implantlara yer açmak için- daha fazla yer değiştirir. Cerrahınızla meme ucu hassasiyeti konusunu ve hangi boyutta implantın sizin için doğru olduğu konusunu görüşmeniz önemlidir.

Ameliyat sonrası iyileşme süresi ne kadar sürer?

İyileşme süresi hastaya göre değişir ancak birkaç gün sonra ağrı, birkaç hafta sonra ise şişliklerde azalmayı fark edebilirsiniz. Konsültasyonunuz sırasında cerrahınız, size tavsiyelerde bulunacak ve özel durumunuz göz önünde bulundurularak beklenen iyileşme sürenizi sizinle paylaşacaktır.

Meme büyütme ameliyatının maliyeti ne kadardır?

Ameliyatın fiyatı hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Maliyet, implantları, tıbbi testleri, hastane veya klinik ücretlerini, cerrah ücretini, operasyon sonrası destek giysilerini gibi kalemleri içerebilir.

Meme büyütme ameliyatı güvenli midir?

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, riskleri vardır. Bununla birlikte, implant teknolojisindeki gelişmeler ve cerrahi tekniklerdeki yenilikler ile, meme büyütme operasyonunu her zamankinden daha güvenli hale gelmiştir. Ameliyattan önce doktorunuz, tüm endişelerinizi gözden geçirecek ve tüm ameliyatı detaylı olarak açıklayacaktır. Meme büyütme işlemindeki en önemli faktör, cerrahınıza olan güveninizdir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz