Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Düşünmeniz Gerekenler

0
4522
meme büyütme ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

Salin mi silikon mu? O kadar basit değil – Meme büyütme ameliyatı öncesinde düşünmeniz gerekenler

Protez büyüklüğü ve profili hakkında karar verilmesi dışında düşünmeniz gereken konulardan bazıları şunlardır:

Büyüklük

Bu konu, meme büyütme ameliyatı görüşmesi sırasında ilk olarak ve en sık sorulan sorudur. Doğru büyüklükte protez temelde kişinin anatomisine bağlıdır, bu nedenle her hasta için farklıdır. Var olan meme dokusu ve yeni protez arasındaki karmaşık etkileşimi anlayan bir cerrahı tercih etmek çok önemlidir. Bu, güzel, zarif ve uzun süre dayanıklı olacak ve komplikasyon riski en az olacak protezi seçmenizi sağlar. Dokuya odaklanan yaklaşım, kararı vermek için göğüs genişliği ve meme dokusunun alt türü gibi hastanın anatomisinin ilgili yönlerini değerlendirmeye odaklanır.

Şekil

Meme protezleri yuvarlak ya da “şekilli” (damla gibi) olabilir. Şekilli protezler meme rekonstrüksiyon adaylarının ameliyattan önce çoğu memenin (yukarıdan aşağıya çıkıklığının arttırılmasıyla) doğal eğimini taklit eden bir protez seçenekleri olması için oluşturulmuştur. Günümüzde kozmetik meme büyütme ameliyatı adayları için de kullanılır.

İki türün de artıları ve eksileri vardır. Damla protezler çoğu kadın için daha doğal bir görüntü oluşturur ama biraz daha büyük bir kesi oluşturulmasını gerektirir, ve meme içinde döndükleri takdirde farklı görünebilir.

Yuvarlak protezler, memelerinin üst kısmı daha düz olan ve üst kısmının daha dolgun olmasını isteyen hastalar için daha iyi bir seçenek olabilir. Bu şeklin dönmesi ihtimali de daha az endişe yaratır.

Ayrıca, yapışkan ya da “jelibon” olarak adlandırılan yeni jel protezler ile, yuvarlak şekilde farklı jel sertliği çeşitleri oluşturulur. Böylece hastanın cilt ve doku türüne en uygun protezin bulunması imkanını arttırır.

Dış Kabuk

Yuvarlak protezlerin pürüzsüz ve dokulu dış kabukları olabilir. Dönme ihtimalini mümkün olduğunca azaltmak için damla şeklindeki protezlerin kabukları genelde dokulu olur. Dokulu dış kabuk kullanıldığında yara izi dokusunun oluşumu protezi yerinde tutmak için artar. Genelde ilk büyütme için çok doğal bir his yaratan pürüzsüz protezleri kullanırız.

Dolgu

Protezlerle gerçekleştirilen meme büyütme operasyonlarının bir seferde tamamlanan bir işlem olduğunu düşünmeyin. Meme protezleri uzun süre kalıcı olabilir ve protezlerin dış kabuklarının parçalanma riski çok düşüktür ama ömürlük değildir. Modern protezler, değiştirilmeleri gerekene kadar on yıldan uzun süre sağlamlığını korur. Meme protezleri ya salin (steril tuzlu su) ya da silikon jel dolgulu olur ve dış kabukları silikondandır. Salin protezler eskiden daha popülerdi fakat bu, hissi ve şekli git gide daha doğal olan ve dalgalanma ve kırışma deformasyonu riskleri çok daha düşün olan yeni jenerasyon silikon jel protezlerle değişti.

“Jel” ya da “jelibon” protezler—katı formdaki jelleri sebebiyle bu isim verilir—daha doğal bir görünüş ve his yarattığı için çoğu hastanın tercih ettiği silikon meme protezi türüdür.  Şekillerini koruyabildikleri için (sabit form özelliği), kabukta parçalanma olsa da sızıntı ihtimalleri çok daha düşüktür.

Salin protezler, çeşitli cerrahi tekniklerle yerleştirilebilir çünkü bu protezlerin yerleştirilmesi için uzun bir kesi gerekmez – boş bir kabuk yerleştirildikten sonra salinle doldurulabilir. Silikon protezler önceden doldurulmuş haldedir, bu nedenle yerleştirme için görece daha uzun (yine de minicik) bir kesi oluşturulmasını gerektirir.

Kesi ve Yerleştirme Yöntemi

Protezlerin yerleştirileceği cerrahi kesilerin yeri hastanın tercihi ve özelliklerine, aynı zamanda yukarıda belirtildiği gibi kullanılan protez çeşidine bağlı olarak değişir.

Kesilerin yapılabileceği dört ana bölge vardır.

  1. Periareolar kesi – meme başı etrafından yapılan kesi
  2. Inframammary kesi – meme altı çukurundan yapılan kesi
  3. Transaxillary kesi –  axilla ya da koltuk altında yapılan kesi
  4. Transumbilikal kesi – göbek deliğinde yapılan kesi (önceden doldurulan protezler bu yöntemle yerleştirilemez)

Mevcut araştırmalar ve veriler, ilk üç yöntemin kullanılmasını destekler. Ancak bazı veriler, kapsüler kontraktür riskini sınırlamaya yardımcı olmak için en güvenli yöntemin inframammary kesi yöntemi olduğunu belirtir.

Protez Cebi

Protez cebi, protezin meme bezi ve göğüs kasına göre yerleştirileceği yerdir. Protez cebi hem estetiği hem işlevi etkilediği için meme büyütme ameliyatının önemli bir parçasıdır.

  • Subpektoral ya da submuscular protezler ya kısmen ya da tamamen göğüs kasının altına yerleştirilir.
  • Subglandular (kas üstüne yerleştirilen) protezler, göğüs kası ve meme bezi arasına yerleştirilir.
  • Subfascial (zar altına yerleştirilen) protezler de kas ve bez arasındadır ama fascia adı verilen kasların üzerindeki ince bağ dokusu protezlerin üstünde durması için kaldırılır.

Meme büyütme, hastadan hastaya büyük değişiklik gösterebilir. Düşünülmesi gereken faktörlerin sayısı operasyonun kafa karıştırıcı ya da göz korkutucu olduğu hissini yaratabilir ama meme büyütme ameliyatı hasta memnuniyet oranı en fazla olan operasyonlardan biridir ve yıllardır en sık uygulanan estetik operasyondur.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı geçirmeyi düşünüyor musunuz? Size kararlarınızda rehberlik etmesi için hazırladığımız bu yazıda cevabını bulamadığınız bir sorunuz var mı? Lütfen yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz