Ana SayfaVücut OperasyonlarıLiposuctionLiposuction ile İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Liposuction ile İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

0
(0)

 Liposuction, ülkemizde ve dünyada en sık gerçekleştirilen uygulamalardan biridir. Yaygın olmasına rağmen doktorlar doğru olarak kabul edilen pek çok yanlışla karşı karşıya kalabiliyor. Plastik cerrahların en sık karşılaştığı doğru bilinen on yanlışı sizler için derledik.

Kilo vermenize yardım edebilir

Gerçek şudur ki çoğu hasta toplamda yalnızca 1-2 kilo verir. Aslında en iyi adaylar genelde sağlıklı kilo aralığının %30’u aralığında ve azaltmak istedikleri bölgesel yağ cepleri olan hastalardır.

Selülitler Liposuction ile tedavi edebilir

Selülit, yalnızca düzensiz yağ cebi değildir – subkütan yağ cildin altındaki bağ dokuları ittirdiğinde oluşur ve karakteristik gamzeler ve çıkıntılar oluşturur. Liposuction yalnızca yumuşak yağ dokuyu çıkarabileceği (ve deriyi ve diğer dokuları doğrudan etkilemediği) için, selülite sebep olan lifli bağlarda bir iyileşme olmaz.

“Yaşı ileri” hastalar için uygun değildir

Sağlığı yerinde olan ve olumlu bir muayene geçiren her hasta güvenle liposuction operasyonu geçirebilir. Sıkılık ve elastikiyet (ikisi de genelde yaşla azalır) kaybı cildin yeni inceltilmiş ve yeniden şekillendirilmiş hatlarının üstünü yeniden kaplama yeteneğini azaltabilir. Cilt kalitesinin azalması bu operasyonun en önemli kontra endikasyonlarından biridir.

Tehlikelidir bir operasyondur

Her cerrahi operasyonda bir risk faktörü vardır. Liposuction teknikleri oldukça sofistike hale gelmiştir. Deneyimli ve kurul sertifikalı bir cerrah tarafından yapılırsa ve hasta ameliyattan sonra uygulaması gerekenleri harfiyen uygularsa diğer her cerrahi kadar güvenli ve başarılı bir operasyon olabilir.

Gevşek deri için çözüm sağlayacak

Gıdı ve ağır bir karın görüntüsünde fazlalık yağ ile birlikte elastikiyetini kaybetmiş sarkık deri de bulunabilir. Böyle durumlarda cerrahınız liposuction yerine ya da  birlikte cilt sıkılaştırma operasyonu önerebilir. Tek başına uygulandığında sönük bir görüntüye yol açabilir.

Alınan yağ hücreleri geri dönecek

Liposuction “kalıcıdır”, yani yağ hücreleri bir kez alındıktan sonra yeniden oluşmayacaktır. Ancak kalori alımı fazlaysa kalan yağ hücrelerin boyu büyüyebilir ve bölgeyi genişletebilir. Bunun olmasını önlemenin en iyi yolu sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmadır.

Kilo vermek için en “kolay yoldur”

Önceden bahsettiğimiz gibi liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Ameliyattan sonra ideal sonuçları korumak için sağlıklı bir hayat tarzına genel olarak bağlanmak gerekir. Liposuctiom (ve bunun gibi diğer tüm vücut şekillendirme yöntemleri) bölgeselleşmiş alanları şekillendirmeyi hedefler. Bu operasyonu geçirenler ideal olarak sağlıklı kilo aralığındaki hastalardır.

Hemen düzeninize geri dönebilirsiniz

Liposuction, göreceli olarak güvenli ve sık sık ayakta hastalara uygulanan bir operasyondur, ancak her cerrahi işlem bir iyileşme dönemi vardır. Operasyon sonrası en yaygın görülen yan etkiler arasında tedavi edilen alanlarda ve bu alanların etrafında şişme, morarma ve ağrı sayılabilir. İyileşme süreci hastadan hastaya değişir ama çoğu hasta en az bir hafta evde istirahat etmek ve iyileşmek için işten izin almalıdır. Hasta yorucu aktivitelere ve egzersize başlamadan önce dört ila altı hafta dinlenmesi gerekebilir.

Sadece kadınlar içindir

Erkekler sıklıkla liposuction ameliyatını tercih eder ve istatistiklere göre , geçtiğimiz yıl erkekler arasında en popüler beş ameliyattan biridir. Yaygın olarak tedavi edilen alanlar karın, belin yan kısımları ve göğüstür.

Göbekteki yağların çözümü için her zaman uygun bir yöntemdir

Liposuction yalnızca subkütan yağı hedef alır – bu yağ cildin altında ve kasın üstünde yer alır. Kasın altındaki ve iç organların etrafındaki yağ (viseral ya da intraabdominal yağ olarak bilinir) nedeniyle dışarı çıkmış bir karın, liposuction yöntemiyle iyileştirilemez. Uygun egzersiz ve perhiz, viseral yağı ortadan kaldırmanın yegane etkili yollarıdır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Melvin A. Shiffman https://link.springer.com/book/10.1007%2F3-540-28043-X

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

0
Göz kapağının şişmesi çok yaygın bir semptomdur ve genellikle alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlıdır. Göz kapağının derisi 1 mm'den daha incedir ve aynı...

Son Yazılar

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz Estetiği Fiyatları ve Hangi Durumlarda SGK Karşılar?

0
Yüz estetiği, yüzün görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış geniş bir yelpazeye sahip bir estetik türüdür. Kırışıklık azaltmaktan yüz hatlarını belirginleştirmeye kadar, bu işlemler yüzün doğal...