13 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaVücut OperasyonlarıLiposuctionLiposuction Sonrasında Yağlar Geri Dönebilir Mi?

Liposuction Sonrasında Yağlar Geri Dönebilir Mi?

0
(0)

Liposuction operasyonunun en popüler estetik operasyonlardan biri olmasının iyi sebepleri vardır. Liposuction operasyonları hemen sonuç verir, istenmeyen vücut yağını hemen ortadan kaldırarak istenen siluetin oluşturulmasını sağlar. En fit kişiler bile perhiz ve egzersize tepki vermeyen inatçı yağ bölgelerinden kurtulmak için liposuction operasyonunu tercih eder. İlk çarpıcı sonucun ötesinde, liposuction operasyonunu düşünen hastaların çoğu operasyonun ömrü ile ilgili endişeler taşır. Hatta muayenehanemizin en sık karşılaştığı sorulardan biri, Liposuction sonrasında yağların geri dönüp dönmeyeceğidir.

Liposuction Yağları Kalıcı Olarak Ortadan Kaldırır

Günümüzde sıklıkla kullanılan birçok liposuction tekniği vardır. Ancak tüm teknikler tek bir hedefe odaklanır: vücuttaki belirlenen (yerleşik) bölgedeki yağ hücrelerini ortadan kaldırmak. Tüm liposuction işlemlerinde inatçı yağları kelimenin tam anlamıyla çekip çıkarmak için kanül (boş tüp) ve aspiratör (suction cihazı), kullanılır.

Liposuction işleminin vücuttaki yağ hücrelerini kalıcı olarak ortadan kaldırdığını vurgulamak gerekir.

Liposuction Sonrasında Yağlar Tekrar Oluşabilir Mi?

Ne yazık ki liposuction sonrasında siz koşulları sağlarsanız yağın tekrar oluşması mümkündür. Genelde hasta ameliyattan sonra ne kadar kilo alırsa sonuçları o derece daha az çarpıcı olur.

Hasta, liposuction sonrası kilosunu korursa yağ geri dönmeyecektir (ve ideal sonuçlar aynı şekilde kalacaktır). Örneğin, hasta liposuction öncesinde 59 kiloysa ve liposuction operasyonu ile 3 kilosu alındıysa, hasta 56 kilo ve altında kalırsa yağ geri dönmeyecektir.

Hasta operasyondan sonra az miktarda kilo, örneğin 2 kilo alırsa, vücuttaki yağ hücreleri biraz daha büyür. Bu hafif kilo alımı sonuçları olumsuz yönde etkileyebilir ana genel olarak liposuction ile iyileştirilen vücut şekli hala görünür olacaktır çünkü tedavi edilen bölgede diğer bölgelere kıyasla daha az yağ hücresi bulunur (ve böylelikle bu bölgede daha az genişleme olur).

Son olarak, ciddi miktarda kilo alımı (örneğin vücut ağırlığının %10’u kadar) durumunda yeni yağ hücreleri tedavi edilen bölgeler de dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerinde oluşur. Ancak yeni yağ hücresi üretimi genelde tüm vücutta eşit oranla gerçekleştiği için yağ, tedavi görmeyen bölgelerde tedavi gören bölgeye oranla daha fazla oluşur. Böylece operasyon sonrasında ciddi miktarda kilo alan hastaların çoğu, liposuction operasyonu geçirmeden önceki hallerine göre yine de daha iyi görünür.

Bakım İçin Öneriler: Liposuction Sonuçlarınızı Korumanın Yolları

Herhangi bir liposuction operasyonu sonuçlarını uzun vadeli olarak korumanın en etkili yolu, ideal kilonuzu korumaktır. Aşağıda operasyonunuzdan sonra hayat tarzınızla ilgili yapmanız gereken 6 sağlıklı değişiklik verilmiştir.

  1. Cerrahınızın operasyon sonrası yönergelerinin hepsine uyun.
  2. Protein ve sağlıklı karbonhidratlar ağırlıklı olarak sağlıklı beslenerek kalori alımınızı azaltın
  3. Bol bol su içerek yeterli miktarda su alın.
  4. Gün içinde daha küçük ve daha sık öğünleriniz olsun.
  5. Asla öğün atlamayın.
  6. Düzenli olarak egzersiz yapın.

Ne Düşünüyorsunuz?

Liposuction ameliyatı olmayı düşünüyor musunuz? Verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Liposuction’la alakalı merak ettiğiniz başka şeyler var mı? Liposuction ameliyatı geçirdiniz mi? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle ve okuyucularımızla yorum olarak paylaşın!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

AMERICAN SOCIETY OF PLASTIC SURGEONS https://www.plasticsurgery.org/news/blog/can-fat-return-after-liposuction

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar