Liposuction Sonrasında Kilo Alımı

0
2842
liposuction

Liposuction sonuçlarınızdan heyecan duyuyor ancak kilo almaktan endişeleniyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Birçok liposuction hastası, bu prosedürü tamamladıktan sonra kilo alacağına ilişkin stres yaşar ancak iyi haber; kilonuzu ve güzel sonuçlarınızı korumanız oldukça mümkündür.

Liposuction vücudu zarif, güzel ve istenen bir şekle sokabildiği için en çok talep edilen estetik operasyonlarının başında gelir. Amerikan Plastik Cerrahi Uzmanları Derneği’ne göre, 2015 yılında ABD’de, 222.050’den fazla liposuction işlemi gerçekleştirilmiştir. Liposuctionın -bir çok avantajı bulunduğundan- bu denli popüler olması, şaşılacak bir durum değildir.

Liposuctionın Avantajları

  • Vücuttaki yağı, güvenli ve etkili bir şekilde çıkarır.
  • Selülit görünümünü iyileştirir.
  • Vücutta, diyet ve egzersizin etkili olmadığı bölgeleri şekillendirir.
  • Hastanın özgüvenini arttırır ve görünümünden memnun olmasını sağlar.

Liposuction -kilo kaybı için tasarlanan bir yöntem olmasa da- vücudun belirli bölgelerindeki küçük yağ parçalarının çıkarılmasında, vücut şeklinin iyileştirilmesinde ve vücudun genel görünümünün geliştirilmesinde oldukça başarılıdır. Genel olarak sözü edilen bölgeler kalça, uyluk, kol, göğüs, karın, basen, çene, boyun ve beldir.

Liposuction, bir ucunda deliklerin ve diğer ucunda vakumun bulunduğu, uzun ve delikli tüpleri -kanülleri- kullanarak vücudunuzdaki yağı çıkartır. İnatçı yağların neden olabileceği estetik sorunları iyileştirmede yardımcıdır.

Liposuction -inatçı yağ kalıntılarını gidermek ve vücudu şekillendirerek daha çekici bir görünüm sağlamak için- neredeyse her bölgeye uygulanabilir. Hızlı olarak değerlendirilebilen bu prosedür, istenmeyen yağların vakumlanması için küçük kesilere ihtiyaç duyar ve işlemin sonuçları, uzun ömürlü olur.

Liposuction hastalarında, operasyon sonrasında kilo alınabileceğine ilişkin endişeye sıklıkla rastlanır. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz ve doğru mentaliteyle, sonuçlarınızı korumanız kesinlikle mümkündür.

İyileşme Sürecinizde, Liposuction Sonuçlarınızı Kalıcı Hale Getirmek için İpuçları

1.Doktorunuzun talimatlarına uyun.

Operasyon sonrasında, kaybedilen yağların tekrar kazanılmaması için, size verilen talimatları yerine getirmeniz son derece önemlidir. Sürecinizin takibi -spesifik bir protokelle- klinik tarafından yapılır. Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra -prosedürünüze bağlı olarak- işinize dönebilir veya hafif aktiviteleri yerine getirbilirsiniz. Yaklaşık 2 hafta sonrasında ise -hafif fiziksel aktivitelerinizin yanında- aktif germe egzersizleri yapmanız da önerilir. Ancak yorucu, ağır aktivitelerin kesinlikle tavsiye edilmediği bilinmelidir. Hastalar -spesifik prosedürlerine bağlı olarak- 4 ila 6 haftalık iyileşme sonrasında, sonuçların daha belirgin olmasını bekleyebilirler. Prosedürden 6 ay sonra ise -dokular yıl boyu sıkılaşmaya devam etse dahi- tam sonuçlar belli olur.

2.Su tüketin.

Bir kişinin günlük su tüketimi, vücut büyüklüğüne ve gereksinimlerine göre değişir. Ancak genel olarak erkekler, günde 3 litre su içmelidir. Bu oran, yaklaşık 13 su bardağının karşılığıdır. Kadınlar ise -günde yaklaşık 9 su bardağı olarak- yaklaşık 2.2 litre su içmelidir. Günlük tüketmeniz gereken su miktarını yerine getirdiğinizde, vücudunuz hidratlanır ve daha etkili çalışır. Su, sağlıklı bir sindirim sistemi ve sağlıklı bir metabolizmanın yanı sıra, toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

3.Sağlıklı besinler tüketin.

İşlenmişler gıdalardan ziyade, taze ve doğal yiyeceklere yönelerek sağlıklı bir beslenme programına bağlı kalabilirsiniz. Karbonhidratları, şekerleri ve doymuş yağları azaltarak; bu besinleri meyve, sebze ve proteinlerle değiştirerek vücudunuza muazzam bir şekilde yardımcı olabilirsiniz. Çünkü taze meyve ve sebzeler, yağsız proteinler ve kepekli tahıllar, vücudunuzun günlük ihtiyacını bütünüyle karşılar. Bu besinlerle -tuzlu ve şekerli gıdaların aksine- sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturabilir ve günlük enerji ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

4.Hiçbir öğünü atlamayın.

Kahvaltının, günün en önemli öğünü olarak görülmesinin bir nedeni vardır. Birçok kişi bu öğünü atlamayı tercih etse de, kahvaltı günün en önemli başlangıcıdır. Besleyici değerleri bakımından yüksek bir kahvaltı yapmanız, gün içinde gerekli enerjiyi sağlamada etkili olmasının yanında, açlık hissini engeller ve sonrasında, aşırı yemenin önünde bir bariyer oluşturur. Ancak bir öğünün atlanması her zaman kötü bir fikirdir çünkü genellikle metabolizmanızı yavaşlatır ve daha sonra, daha büyük porsiyonlar tüketmenize yol açar.

Metabolizmanızın çalışması ve enerji elde edebilmeniz için -tüm gün boyunca- daha küçük porsiyonlar tüketmeye özen gösterin.

5.Düzenli olarak egzersiz yapın.

Sağlıklı bir kiloda olmak ve sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürebilmek için, düzenli egzersiz çok önemlidir. Günlük rutininizle en iyi eşleşen egzersiz planını rahatlıkla bulabilirsiniz. Her gün, yaklaşık 30 ila 60 dakika hareket ettiğinden emin olmanız gereklidir. Aerobik egzersizler, yağ yakımını ve kilonuzu korumanızı sağlar; ağır egzersizler ise, vücudunuzun tonda kalmasına yardımcı olur.

6.Doktorunuza danışın.

Prosedür öncesi doktorla iletişim oldukça önemlidir. Ancak bu durum, prosedür sonrasında da geçerlidir. Liposuction operasyonundan sonra doktorunuz, post-operatif bakım hakkında detaylı yönlendirmelerin bulunduğu bir liste sunacaktır. Bu talimatları yerine getirmeniz, ideal kilonuzu korumanıza ve operasyon sonrası sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Ne Düşünüyorsunuz?

Liposuction hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu operasyona ilişkin tecrübeleriniz var mı? Düşünce ve deneyimlerinizi, bizimle ve okuyucularla paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz