20 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaVücut OperasyonlarıLiposuctionLiposuction Sonrasında Egzersiz Yapmak Zorunda mıyım?

Liposuction Sonrasında Egzersiz Yapmak Zorunda mıyım?

0
(0)

Birçok insan, iyi ve kötü yağ ayrımını duymuştur. Son zamanlarda bir karın germe operasyonu geçirdiyseniz, muhtemelen daha yeni, daha sıkı bir fiziğin tadını çıkarıyorsunuzdur. Ancak bu durum, karın içindeki yağ dokusunu -viseral yağı- tekrar elde edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Viseral yağ, organlarınızın etrafında depolanır ve kalp hastalığı ile diyabet riskini arttırır. Bu nedenle, son derece tehlikelidir. Bu durum da, liposuction gibi kimi prosedürlerden sonra egzersizin önemini vurgular.

Bu konuda yapabileceğiniz bir şey var mı? Evet! Bu etkiyi önleyebilmek için egzersiz yapabilirsiniz!

Neden liposuction sonrasında egzersiz yapmalıyım?

Doğru bir beslenme alışkanlığı elde etmediğiniz veya düzenli olarak egzersiz yapmadığınız takdirde -liposuction yaptırsanız dahi- elbette kilo alırsınız.

Liposuction, bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Yeni kazandığınız görünümü sürdürmek için ise, gerekli şeyleri yapmanız önemlidir. Sağlıklı bir beslenme programınız ve egzersiz takviminiz olmadan, kilo almanız kaçınılmazdır.

Viseral yağın tehlikeleri nelerdir?

Yağ hücreleri, vücudun herhangi bir kısmından -liposuction yoluyla- çıkarıldığında, bu yağ kaybı kalıcıdır ve yağ hücreleri, o bölgeye geri dönmez. Ancak vücudun bir bölümünden yağların alınmasına rağmen diğer bölgelerdeki yağ hücreleri, gevşek olarak kalmayı sürdürür ve bu durum, orantıdan uzak bir figürle sonuçlanabilir. Doktorların asıl endişe duydukları nokta, viseral yağın artma ihtimalidir.

Uzmanlar, viseral yağın, subkutan yağdan daha tehlikeli olduğunu düşünmektedir. Çalışmalar, viseral yağ ile metabolik sendromun gelişmesi arasında bir bağ olduğuna işaret etmiştir. Kalp hastalığının riskini arttıran yüksek tansiyon, sağlıksız kolestrol seviyeleri ve insülin direnci belirtileri de bu bağ ile ilişkilidir. Ancak liposuction sonrasında yapılan egzersiz, viseral yağ artışını önlemektedir.

Liposuction prosedürümden ne kadar süre sonra egzersiz yapabilirim?

Doktorların büyük kısmı, prosedürden en iyi sonuçların alınabilmesi için -hafif aktivitelerin, operasyondan 1-2 gün sonra yapılabilmesine karşın- 2 ila 3 hafta sonrasında egzersize başlanmasının/devam edilmesinin altını çizerler.

Hafif Fiziksel Aktiviteler

Hafif aktiviteler, genel ev aktivitelerini ve yürüme gibi hareketleri içerir. Bu aktivite düzeyini, operasyondan sonraki ilk 1 ve 2 gün boyunca sürdürmek, kanın pıhtılaşmasını önlemek açısından önemlidir. Genel olarak ise doktorlar, iyileşmenin ilk aşamasında, normal efor düzeyinizin % 25’i kadar egzersiz yapmanızı önerirler.

Aerobik Aktiviteler

Ameliyat sonrasındaki ilk 2 gün süresince, hafif aerobik egzersiz (esas olarak yürüme) önerilir. Yapmanız gereken en önemli şey, vücudunuzun sinyallerini dinlemek ve kendinizi iyileştirirken, kişisel konfor düzeyinizin ötesine geçmek için çabalamamaktır. Koşu ve aerobik gibi daha yüksek etkili aktivitelere devam edebilmek için, yavaş yavaş ve çok daha düşük bir yoğunluk seviyesinde eski alışkanlığınıza geri dönmelisiniz. Bu aşama için, 6 haftalık bir plan oluşturabilirsiniz.

Direnç Egzersizleri

Cerrahi olarak tedavi edilen vücut bölgesini etkilemeyen direnç egzersizleri, ameliyattan sonraki 2. haftadan itibaren yapılabilir. Tıpkı aerobik egzersizlerde olduğu gibi, direnç egzersizleri de yavaş yavaş arttırılmalı ve bu arttırılma kısmı, büyük bir özen ve dikkatle -vücudun verdiği cevaplara göre- yapılmalıdır. Direnç egzersizi sonucu herhangi bir ağrı, rahatsızlık veya drenaj olursa tıbbi bakım sağlanmalıdır. Kesiler iyi bir şekilde iyileştiğinde ve morluklar ortadan kalkmaya başladığında ya da ameliyattan yaklaşık 6 hafta sonra, cerrahi uygulamanın yapıldığı bölgenin etrafı tolere edilerek direnç egzersizleri tekrar başlatılabilir.

Tüketmem ve kaçınmam gereken gıdalar nelerdir?

İyileşme sürecinizde yiyebileceğiniz bazı sağlıklı besinler:

• Yüksek proteinli gıdalar (yağsız etler, proteinli içecekler, Yunan yoğurdu, bitkisel proteinler gibi)

• Taze meyve ve sebzeler

• Sağlıklı yağlar (çiğ fındık/tohum, avokado, sızma zeytinyağı gibi)

• Tam tahıllar (fasulye/mercimek, kahverengi pirinç, yulaf-yulaf ezmesi gibi)

• Bol miktarda su (ayrıca bitkisel çaylar ve yeşil çay da içilebilir)

Kaçınmanız gereken yiyecekler:

• İşlenmiş gıdalar (hazır gıdalar/hazır ambalajlı ürünler, dondurulmuş yemekler, konserve sebzeler, tahıllar, fast food)

• Konserve çorba, paketlenmiş et (pastırma, salam gibi), peynir, aperatif yiyecekler (patlamış mısır, kraker gibi) gibi yüksek sodyumlu gıdalar

• Doymuş yağlar (tereyağı, kuru hindistan cevizi, kuru kavrulmuş fındık gibi)

• Şekerli gıdalar

• Soda, meyve suları ve diğer işlenmiş içecekler

Ne Düşünüyorsunuz?

Yazımız hakkında ne düşünüyorsunuz? Liposuction yaptırdınız mı, sonuçlarınızın kalıcı olması için dikkat ediyor musunuz? Düşünce ve deneyimlerinizi, bizimle ve okuyucularla paylaşın!

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar