20 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaVücut OperasyonlarıLiposuctionLiposuction Hakkında Yaygın Olarak Bilinen Yanlışlar

Liposuction Hakkında Yaygın Olarak Bilinen Yanlışlar

0
(0)

Liposuction, en popüler estetik cerrahi prosedürlerinden biridir. Ancak liposuctionın çok rağbet görmesinin yanında, birçok hastanın, prosedürle ilgili inanmaya eğilimli olduğu yanlış yargılar da söz konusudur.

Kimi söylentilerin yanlış olduğunu göstermek için, liposuction hakkında en yaygın bilinen yanlışların bir listesini hazırladık. Hastanın, bu rivayetler nedeniyle operasyondan vazgeçme eğilimi göstermesini veya bu rivayetlere dair edindiği yanlış nedenlerle operasyon için heveslenmesini istemiyoruz. Bu karmaşadan arınmanız ve oluşturulan yanlış algının ardındaki gerçekleri görmeniz için, okumaya devam edin.

Liposuction, yaşlılar içindir.

Liposuctionın, yalnızca yaşlı insanlar için olduğu bir efsanedir. Gerçek şudur ki, her yaştan hastalar için tamamen sağlıklı ve güvenli bir prosedürdür. İşlem -herhangi bir sağlıklı bireyde- güvenli bir şekilde belirli yağ parçalarının çıkarılmasıdır.

Kilo vermenize yardımcı olur.

İnsanların bu prosedürü takip etmelerinin en büyük sebeplerinden biri, önemli miktarda kilo kaybına yardımcı olacağını sanmalarıdır. Ancak prosedür tamamlandıktan sonra çoğu hasta, yalnızca 3 ila 5 kilo arasında bir yağ kaybı yaşar. Dolayısıyla liposuction için adayların çoğu, sağlıklı kilo aralıklarının yüzde 30’u içindedir. Prosedür yalnızca -tüm kilo verme süreci boyunca- eritilemeyen belirli yağ alanlarını ortadan kaldırmaya yöneliktir.

İnatçı göbek yağlarını ortadan kaldırır.

Vücutta iki tip yağ bulunur ve liposuction, bunlardan yalnızca birine yardımcı olur. Subkutan -deri altı olarak da bilinir- yağ, cildin altında ve kasın üstünde bulunan yağdır. Viseral -intraabdominal olarak da bilinir- yağ ise kasların altında bulunur. Çoğu göbek yağı viseraldir ve bu nedenle bu prosedür ile çıkartılamaz. Liposuction sırasında çıkarılan yağ, deri altı yağıdır.

Yağ kaybı için kalıcı bir çözüm değildir.

İşlem sırasında çıkarılan yağ, hiçbir zaman geri gelmez. Bu yağ -hayatınızın geri kalan tüm kısmı boyunca- vücudunuzdan uzaklaşmıştır. Sağlıklı bir beslenme programına bağlı kaldığınız ve egzersiz yaptığınız takdirde, vücudunuzda kalan yağ, biçimsiz ve kat kat olacak şekilde durmayacaktır.

Selüliti yok eder.

Ne yazık ki, selüliti yok etmez. Bunun nedeni, selülitin -derideki konnektif doku ile veya subkutan yağ büyümesinin genişlemesi ile ilgili problemler gibi- birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşmasıdır. Liposuction, herhangi bir şekilde bu dokuların görünme şeklini değiştiremez, bundan ziyade yağ hücrelerinin hacmini azaltır. Selüliti daha iyi tedavi edebilecek başka işlemler vardır dolayısıyla selülit nedeniyle liposuctiona yönelmeniz anlamsız olacaktır.

Ne Düşünüyorsunuz

Liposuction yaptırmayı düşünüyor musunuz? Veya yaptırdınız mı? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle ve okuyucularımızla paylaşın!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Melvin A. Shiffman https://link.springer.com/book/10.1007%2F3-540-28043-X

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar