Ana SayfaVücut OperasyonlarıLiposuctionLiposuction: Bilmeniz Gereken 10 Şey ve Sormanız Gereken 10 Soru

Liposuction: Bilmeniz Gereken 10 Şey ve Sormanız Gereken 10 Soru

0
(0)

Liposuction

Estetik cerrahinin popülerliği günden güne artmaya devam ediyor: 2017 yılında 17.5 milyon operasyon gerçekleştirildi. 2016’ya göre yüzde 2 oranında bir artış meydana geldi. Bu işlemler arasında liposuction işlemi yaklaşık çeyrek milyon defa yapıldı, bu operasyonun artışı önceki yıla göre yüzde 5 oldu. Aşağıda bu gittikçe popülerleşen ve yaygınlaşan estetik operasyonla ilgili bilmeniz gereken en önemli 10 bilgiyi ve cerrahınıza sormanız gereken 10 soruyu derledik.

Bilmeniz Gereken 10 Şey

1. Geleneksel liposuction nedir?

Liposuction (liposculpture olarak da bilinir), vücuttaki perhize ve egzersize dirençli olan bölgelerde bulunan subkütan yağ dokusunu (derinin hemen altında bulunan yağ) parçalayıp ortadan kaldıran cerrahi işlemdir. Bu bir kilo verme işlemi değildir. Liposuction, sağlıklı bireylerde kilo verme girişimlerinin sonuca ulaşamadığı yağları yok etmeyi amaçlar.

2. Liposuction vücudun hangi bölgesi için uygulanır?

Vücutta liposuction işleminin yaygın olarak uygulandığı bölgelerin bazıları şunlardır:

 • Gıdı
 • Ense
 • Üst Kolların Alt Kısmı
 • Meme (Kadınlarda)
 • Kalçaların Dış Kısmı ya da ‘Heybeler’
 • Sütyen Askısının Olduğu Bölge
 • Karın ya da Göbek Çıkıntısı
 • Göbeğin Yan Taraflardan Taşan Kısmı
 • Belin Yan Kısımları
 • Meme (Erkeklerde)

Daha az yaygın bölgeler arasında bilekler, kalçaların iç kısımları ve sırtın üst kısmı vardır. Her hasta için en uygun olan bölge farklıdır çünkü herkes perhize ve egzersize farklı cevap verir. Kalifiye plastik cerrahlar, hastalarıyla vücutlarının liposuction işleminden sonuç alınacak bölgelerini belirlemek için görüşürler.

3. Bu işlem için ideal olan adayların özellikleri nelerdir?

Liposuction bölgesi için en iyi adaylar sağlıklı olanlar ya da ideal kilolarına yakın kiloda olan adaylardır. İdeal adaylar aynı zamanda sigara içmeyenlerdir.

İdeal hastaların inatçı subkütan yağları bulunur. Bu yağlar kaslar ve deri arasında bulunur ve karındaki organların etrafındaki kas dokusunun altında olan viseral yağlardan farklıdır.

Buna ek olarak, cerrahlar liposuction işlemini önermeden önce aday hastanın derisinin durumunu değerlendirecektir. Cilt elastikiyetleri iyi olan hastalar liposuction için iyi adaylardır. Ciltleri gevşek olan ya da selülitleri olan hastalar ise uygun adaylar değillerdir çünkü bu durumlar eşit olmayan ya da çukurlu cilde yol açabilir.

4. Liposuction bir kilo verme işlemi midir? Ne kadar yağ alınabilir?

Yaygın inancın aksine liposuction bir kilo verme tedavisi değildir. Liposuction, bir yağ azaltma işlemidir. Tek bir işlem sırasında bir bölgeden alınabilecek yağ miktarı bir dizi faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında cerrahın hastanın sağlığı ile ilgili yaptığı değerlendirme ve hastanın estetik hedefleri vardır.

5. Hasta liposuction ameliyatı için nasıl hazırlanır?

Plastik Cerrahlar liposuction işlemi öncesindeki günler için yapılması gerekenleri hastayla paylaşacaktır ama genellikle sizi ameliyat merkezine ve ameliyat merkezinden eve götürecek ve ameliyat sonrası bakımınıza yardımcı olabilecek bir arkadaşınızı belirlemeniz önemlidir. Aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar gibi bazı ilaçların kullanımının ameliyattan önce durdurulması gerekebilir. Bazı durumlarda hastanın anestezi için iyi bir aday olduğundan emin olmak için kan tahlili önceden yapılır. Son olarak, ameliyat gününde yiyecek ve içecek tüketiminin kesilmesi gereken bir süre olacaktır, bu süre genelde randevu saatinden 12 saat önce başlar.

7. Ameliyat sırasında ne olur? Ameliyat nasıl gerçekleştirilir?

Liposuction, ciltte küçük kesilerin yapılması ve yağ ceplerine kanül adı verilen bir aletin yerleştirilmesini içeren cerrahi bir operasyondur. Bu kanül, fazla yağı almak için bir suction aracına ya da şırıngaya bağlıdır. Bu ameliyat sonrası hasta genellikle hastanede kalmaz, yani hastalara genel anestezi verilebilir ama bu hastalar çoğunlukla ameliyat olduktan sonra eve dönebilirler.

8. İyileşme dönemi nasıldır?

Çoğu durumda hasta birkaç gün sonra işlerine ve 2-4 hafta içinde ya da daha kısa sürede tüm normal aktivitelerine devam edebilirler. İyileşme ve ameliyat sonrası bakım, tedavinin uygulandığı alana ve alınan yağ miktarına bağlı olarak değişir.

Doktorun önerilerine uygun hareket etmek, iyileşme sürecinin mümkün olduğunca kısa ve ağrısız olması için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Biraz rahatsızlık hissedilebilir. Ancak dinlenmek, bol su içmek ve sigara içmemek, iyileşme süresini kısaltacak ve komplikasyonları azaltacaktır. Ameliyat sonrası ameliyat bölgesinde en yaygın görülen etkiler şişme, morarma ve hassasiyettir. Ameliyat ekibi, ameliyattan sonra ağrıyı kontrol etmek için bazı seçenekler sunacak ve kaçınmanız gereken ağrı kesicileri size bildirecektir.

Ameliyat sonrası ile ilgili yaygın yönergelerden bazıları, tedavinin uygulandığı bölgelerde kompresyon giysileri giymeyi de kapsar. Ameliyattan sonra hedeflenen bölgelerde gerginliği azaltmak için birkaç hafta boyunca belli aktiviteler yapmanız tavsiye edilebilir.

9. Ameliyattan sonra ne tür izler beklenir?

Kanül küçük bir alettir, bu yüzden yara izleri de küçüktür. Yara izi miktarı, bölgeye ulaşmak için gerekli olan kesi noktası sayısına bağlıdır. Yara izleri aynı zamanda hastanın cilt kalitesine de bağlıdır. Cerrahlar, izlerin yerini ve izleri mümkün olduğunca küçük tutma yöntemlerini hastayla konuşacaklardır.

10. Hastalar ameliyattan sonra ne gibi sonuçlar beklemelidir?

Plastik cerrahınız, realistik sonuçlar beklemenizi ve bu sonuçları gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olur. Ameliyattan hemen sonra biraz şişlik olabilir ve cilt gevşek olabilir. Bu nedenle ameliyatın sonuçlarını tam anlamıyla görmeniz birkaç hafta ila ayları bulabilir.

Liposuction ile alınan yağ hücreleri kalıcı olarak alınır. Yine de hastalar yeni yağ hücreleri alabilir, bu yüzden tedaviden sonra sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir hayat tarzı ve egzersiz planına uymak yeni yağ oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Cerrahınıza Sormanız Gereken 10 Soru

Bu ameliyat için plastik cerrahınızı seçerken bu cerrahın estetik hedeflerinize ulaşmanız için uygun bir doktor olup olmadığına karar verebilmeniz için sormanız gereken en az 10 önemli soru vardır:

 • Kurul onaylı bir plastik cerrah mısınız? Kurul onaylı plastik cerrahlar, estetik ameliyatlara dair bir sürü bilgisi ve deneyimi olan ve sertifika almak için belli standartları olan kişilerdir.
 • Liposuction ile ilgili ne kadar deneyiminiz var? Cerrahınızın kaç tane ameliyat gerçekleştirdiğini ve ameliyatları vücudun hangi bölgelerinde gerçekleştirdiğini sormak, cerrahın bilgi seviyesini anlamanıza yardımcı olur.
 • Ne gibi sonuçlar bekleyebilirim? Şişliğin inmesi, cildin sıkılaşması ve sonuçların tam anlamıyla görülmesi birkaç haftayı bulabilir. Cerrahınız bu süreç boyunca size yol gösterebilir.
 • Ameliyat ve iyileşme süresi ne kadardır? Bu, alınan yağ miktarına, hedef bölgeye ve vücutta tedavi edilen bölge sayısına bağlı olarak çeşitlilik gösterecektir.
 • Benzer ameliyatların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görebilir miyim? Cerrahın benzer hastalar ve vücudun benzer bölgeleri üzerinde gerçekleştirdiği ameliyatları incelemek, hastaların cerrahın işlemleri ve sonuçlar hakkında gerçekçi bir fikir sahibi olmasına yardımcı olur.
 • Ameliyattan önce randevu almak için gereken süre ne kadardır? Bazı cerrahların randevuları aylarca dolu olabilir, bazılarıysa bir sonraki hafta için müsaittir. Ameliyatlarını ve iyileşmelerini bir etkinlikten önce tamamlamak isteyen hastalar cerrahın uygunluğunu kontrol etmek isterler.
 • Mevcut ücretler ve finansman nelerdir? Ücretler hastaya ve bölgeye göre değişiklik gösterir. Alım gücünü ve mevcut ödeme seçeneklerini anlamak hastalara liposuction operasyonunu planlama ve ücretini hazırlama konusunda daha iyi yardımcı olabilir.
 • Hedeflenen bölge için ameliyat sonrası bakım nasıldır? Çoğu durumda kompresyon giysileri ve sınırlandırılmış kullanım her şeyi daha iyi hale getirmek için yeterlidir. Ancak daha özel bir bakım gerekiyorsa hastalar en iyi şekilde iyileşmelerini sağlamak için özel düzenlemeler ya da planlar yapmalıdır.
 • Liposuction, hedeflere daha iyi ulaşmak için diğer estetik operasyonlarla bir arada uygulanabilir mi? Bazı durumlarda yalnızca yağa odaklanmak istenen sonuçlara ulaşmak için yeterli değildir. Liposuction ameliyatını diğer ameliyatlarla birlikte gerçekleştirmek artık daha güvenlidir ve çok daha yaygındır. Örneğin anne estetiği operasyonlarında liposuction, karın esnemesini azaltmak ve vücudu eski ve daha ideal şekline döndürmek için karın germe ile birlikte uygulanabilir.
 • Bu ameliyattan sonra nasıl bir takip gereklidir? Bazı cerrahlar, her şeyin zamanında ve düzgünce iyileşip iyileşmediğini değerlendirmek ve kontrol etmek için ameliyat sonrası bir kez doktorunuza görünmenizi isteyebilir. Bazı cerrahlarsa ameliyat sonrası bakımın bir parçası olarak birden çok kontrol muayenesine gelmenizi bekleyebilir.

Daha fazla kişi sağlıklı bir hayat tarzını benimsedikçe ve ideallerine ulaşmak için yapabileceklerini araştırdıkça liposuction, bu hedeflere ulaşmak için iyi ve fiyat-performans oranı yüksek bir işlem olarak görülüyor. Bu popüler işlemi daha iyi anlamak hastaların en iyi tedavi ve bakıma ulaşmasına yardımcı olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Liposuction hakkında verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Merak ettiğiniz başka neler var? Sorularınızı, fikirlerinizi ve deneyimlerinizi, bizimle ve diğer okuyucularımızla paylaşın!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Boschert MT https://europepmc.org/article/med/11818867

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

0
Göz kapağının şişmesi çok yaygın bir semptomdur ve genellikle alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlıdır. Göz kapağının derisi 1 mm'den daha incedir ve aynı...

Son Yazılar

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz Estetiği Fiyatları ve Hangi Durumlarda SGK Karşılar?

0
Yüz estetiği, yüzün görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış geniş bir yelpazeye sahip bir estetik türüdür. Kırışıklık azaltmaktan yüz hatlarını belirginleştirmeye kadar, bu işlemler yüzün doğal...