13 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaBurun EstetiğiLet Down Tekniği: Burun Estetiğinde Yeni Dönem

Let Down Tekniği: Burun Estetiğinde Yeni Dönem

0
(0)

Burun, şüphesiz ki yüzün ifadesini ve güzelliği en fazla etkileyen organ. Estetik görünüme etkisi bir yanda dursun şekil bozukluğu kaynaklı pek çok sağlık probleminin de sebebi.  Hem estetik görünümü iyileştirmek hem de sağlık problemlerini düzeltmek amacıyla burun estetiği yaptırmak günümüzde oldukça yaygın bir yöntem. Estetik cerrahideki teknolojik ve tıbbi gelişmeler sayesinde  bu yaygın yöntemde yeni tekniklerle operasyon uygulanıyor. Son dönemde burun estetiğinde Let Down tekniği bu yeni tekniklerin başında geliyor.

Let Down tekniği, burun sırtının doğallığını koruyan bir tekniktir. Bu teknikte burnun sırtını oluşturan kemik ve kıkırdak yapılar korunur. Burun sırtından yansıyan ışıklar ve gölgeler doğal kalır natürel bir burun sırtı sağlanır.

Klasik Burun Estetiği ile Let Down Tekniği Arasındaki Farklar

Klasik burun estetiğinde, burun sırtındaki kemerli kısım, doğrudan bu bölgeden kemik ve kıkırdak çıkarılarak düzeltilir. Kemerli görünüm giderilirken; burun sırtının doğal görünümü bozulur. Klasik burun estetiği sonrası hasta burun sırtına dokunduğu zaman eline düzensizliklerin geldiğini hissedebilir. Klasik burun estetiğinde pürüzsüz burun sırtını korumak pek mümkün olmuyor. Bu sebeple, gün ışığında veya flaşlı fotoğraf çekimlerinde burun sırtı ışığın gelişini bozar, burun daha yapay görünür. 

Let Down burun estetiğinde ise; kemerli kısmın düzeltilmesi doğrudan o bölgeden kıkırdak ve kemik çıkarılarak değil de, görünür alanda olmayan daha derindeki kısımların çıkarılmasını ile yapılır. Bu sayede burun sırtının doğallığı bozulmaz.

Burun sırtı, ışığın gelişini etkilemez ve doğal görünüm korunur. Ameliyat sonrası burun sırtına dokunduğunda klasik burun estetiğinde olduğu gibi düzensizlikler hissedilmez. 

Let Down tekniğini uygulamak cerrahi deneyim gerektirir. Revizyon burun estetiği vakaları ve eğri burunlarda bu teknik uygulanabilir. Kapalı teknik Rinoplasti ve Let Down tekniğinin birleştirilmesi ile iyileşme süresi kısalır. Kapalı teknik rinoplasti sırasında uygulanan Let Down sayesinde burnun yumuşak dokuları asgari düzeyde zarar gördüğü için doğallık da korunmuş olur.

Operasyon sonrası süreç 

Genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 2-2.5 saat (vücudun başka noktalarından kıkırdak doku alınması gerekmiyorsa) süren ameliyat sonrası ağrı olmazken, hasta bir gece hastanede kalıp ertesi gün evine dönebilir. Yeni nesil yöntemlerle birlikte iyileşme sürecinin hızlanmasının yanı sıra operasyon sonrası süreç de konforlu ve sağlıklı geçer. Let Down tekniği ile burun ameliyatındaki operasyon süreci ve sonrası, diğer operasyonlar gibi hastadan hastaya değişebilmektedir. Iyileşmeyi olumsuz etkileyeceği için, ameliyat sonrası hastanın sigara, alkol vb. maddeleri tüketmemesi önemlidir.

Let Down tekniği, burun ameliyatında yeni bir teknik ve bu teknikle beraber burun doğal dokusunu korumak daha kolaydır.  Ancak tekniği uygulamak cerrahi deneyim gerektirir. Let Down tekniği ve burun estetiği hakkında bilgi almayı veya burun estetiği operasyonu yaptırmayı düşünüyorsanız, Vanity Estetik’in deneyimli kadrosu ile iletişime geçmek için tıklamanız yeterli.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Jose Juan Montes-Bracchini https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-0039-1695751

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

4 YORUMLAR

    • Merhaba, her ameliyatın belirli kriterleri olduğu için öncelikle muayene olunması gerekmektedir. Muayene sonrasında let down tekniğinin uygulanıp uygulanamayacağına karar verilir.
      Muayene randevusu ve bilgi almak için burayı tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Let down tekniğinin cerrahi bilgi isteyen profesyonel bir teknik olduğunu başka bir alanda okumuştum. Vanity doktorlarının uzmanlığını biliyorum ama rahatça yapıyorlardır :).

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar