Jinekomasti: Erkeklerde Meme Estetiği

4
967

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, insan ömrü giderek uzuyor bu da hem sağlık açısından hem de dış görünüş olarak daha uzun süre iyi olmayı gerektiriyor. Bu durumun etkisiyle, erkekler de son zamanlarda en az kadınlar kadar dış görünümlerine önem vermeye başladı. Bununla birlikte, estetik operasyonlara olan ilgileri de artmaya başladı. Botoks, dolgu işlemlerinin ve burun estetiğinin yanı sıra meme estetiği erkeklerin de talep ettiği operasyonlar arasında yer alıyor. Erkeklerin meme estetiği yaptırmak istemelerinin sebeplerinden biri de Jinekomasti’dir. Erkekler tarafından talep edilen Jinekomasti (erkeklerde meme estetiği) hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık.

Jinekomasti çözülebilir bir durumdur.

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun normal şartlardan daha fazla genişlemesi ve şişmesidir. Memedeki bu büyümeye doğal ve sonradan oluşan nedenler sebep oluyor. Karaciğer ve tiroit hastalıkları, hormonal dengesizlikleri siroz, kullanılan çeşitli ilaçlar ve aşırı alkol tüketimi Jinekomasti oluşumunun nedenleri arasında yer alıyor. Memede şişkinlik ve ağrının verdiği rahatsız edici fiziksel şikayetlerin yanı sıra sosyal hayatı da etkileyen psikolojik durumlar sebebiyle kişiyi olumsuz yönde etkileyebilir.

Memelerde gözlenen, şişlik, ağrı, hassasiyet, her iki memeden veya sadece birinden sıvı gelmesi gibi belirtiler, Jinekomasti’nin belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler görülmesi durumda doğru tanı koyabilmek için hastanın tüm öyküsü bilinmesi ve görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir.

Jinekomastide tedavisinde öncelikle endokrinoloji uzmanına danışılmalıdır.

Jinekomasti tedavisine başlamadan önce herhangi bir  hormonal bozukluğu olup olmadığı incelenmesi önemlidir. Memede büyümeden şüpheleniliyorsa öncelikle bir endokrinoloji uzmanına danışılmalıdır.

Jinekomastinin genellikle sebebi, memedeki yağ dokusudur. Bu nedenle bu problemi yaşayan erkeklere, genellikle liposuction yöntemi ile meme küçültme ameliyatı yapılır. Erkeklerde meme büyümesi sorununu çözmek için jinekomasti tedavisinde hastaya liposuction uygulaması yapılırken farklı tekniklerden de yararlanılabilir. Günümüzde, klasik liposuction’ın yanı sıra lazer lipoliz ve vaser liposuction sayesinde de başarılı sonuçlar alınıyor.

Klasik liposuction’ın yanı sıra lazer lipoliz ve vaser liposuction sayesinde de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Lazer liposuction uygulamasında lazer dalgaları ile, vaser liposuction uygulamasında ise ultrason dalgalarıyla yağ yakımı yapılıyor.  Bu uygulamalarla, sertleşmiş yağ dokusu rahatlıkla parçalanır ve iyileşme süreci kısa sürelidir. Göğsü aşırı büyük olan kişilerde yağ dokusu alındıktan sonra deride oluşan sarkmayı gidermek için cilde gerdirme işlemi yapılır.

Bazı durumlarda erkeklerde görülen bu şişkinlik, kadınlarda olduğu gibi süt bezlerinden kaynaklanabilir. Bu durumda memedeki büyüme yağ dokusundan kaynaklanmadığı için liposuction işlemi uygulanmaz. Cerrahlar, ameliyatı diğer cerrahi tekniklerle gerçekleştirir.

Jinekomasti sonrası kısa sürede sosyal hayata devam edilir.

Ameliyat, genel anestezi altında yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında sürer. Ameliyattan birkaç gün sonra sosyal hayata rahatlıkla devam edebilir. İyileşme sürecinde kol hareketlerine dikkat edilerek; günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir. Ameliyattan sonra 1 hafta kadar araba kullanmaması önerilir.

Jinekomasti ameliyatı yaptırmak isteyen hastalarda tek taraflı meme büyümesi varsa, herhangi bir müdahale yapmadan önce durumun araştırılmasında fayda vardır. Çünkü hastanın meme büyüklüğünün sebebi jinekomasti dışında farklı bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Bu noktada uzman doktor, hastaya ameliyat öncesinde yönlendirme yapacaktır.

Jinekomasti problemi yaşıyorsanız siz de Vanity Estetik’in uzman kadrolarıyla tanışıp, profesyonel cerrahlar tarafından uygulanacak operasyonlarla dilediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı fiyatları ve detaylarla ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklamanız yeterli.

4 YORUMLAR

    • Merhaba, Ergenlik döneminin bitmesiyle 17 yaşından itibaren jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi doktor muayenesi ile zamanlamaya karar verilmesi önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz