İmplantlarda Yırtılma Söz Konusu Olduğunda Neler Yapılabilir?

0
2787
implantlarda yirtilma

Meme büyütme operasyonları, uzun süreli sonuçların elde edilmesi için tasarlanmıştır. Uzun süre, sorunsuz olarak implant kullanımı, hastaların büyük bir kısmı için de geçerlidir. Ancak zaman zaman, implantlarda yırtılma gözlemlenebilir. Yırtılmanın meydana gelmesi durumda ise, memeye tekrar dolgun ve çekici bir görünüm kazandırmak için, düzeltici bir cerrahi işlemin yapılması gerekebilir. Bu durum söz konusu olduğunda, mümkün olan en iyi tedaviyi almanız dolayısıyla deneyimli ve nitelikli bir uzmana danışmanız oldukça önemlidir.

İmplantlarda Yırtılma

Salin implantlarda yırtılma, kolay bir şekilde fark edilebilir. İmplantın dışına doğru bir sızma olduğundan, memedeki şekil değişimleri aynı gün içerisinde hızlı bir şekilde belirginleşir. Bu durumu, memenin dolgunluğunda sönmelerin meydana gelmesi ve cilt kırışıklıklarının ortaya çıkması olarak düşünebilirsiniz. Salin implantlarda yırtılma olması halinde -bu implantların içi tuzlu suyla dolu olduğundan- tuzlu suyun sızması söz konusu olur. Ancak vücut, tuzlu suyu emer ve idrarla dışarı atar. Salin implantlarda yırtılma, genellikle -operasyon sırasında sıvının enjekte edilmesi için- dolumun yapıldığı valf sistemi nedeniyle gerçekleşir. Bu sistem zaman zaman zayıflar ve sızıntı meydana gelir.

Silikon implantlarda yırtılmanın gözlemlenmesi daha zordur. 2007’den bu yana tüm silikon implantlar -jölenin işlevi gibi parçaları birleştirebilmek için- kohezif bir jelden yapılır. Yırtılma olduğunda silikon, implantın cebinde kalır. Dolayısıyla silikon implantlardaki yırtılmanın tespiti, ultrason veya MR aracılığıyla sağlanır. Yırtıldığında, doktorunuz her iki implantın çıkarılmasını ve değiştirilmesini tavsiye eder.

İdeal Adaylar

İmplantlarda yırtılma gözlemlenmesi durumunda yapılacak operasyon için, hastaların fiziksel ve duygusal sağlıkları önemlidir. Sigara içilmemeli -aspirin ve ibufen gibi- anti inflamatuar ilaçlar alınmamalıdır. Bu durumun nedeni, kanama riskinin artmasını önlemektir. Düzeltme operasyonun sonuçları oldukça tatmin edicidir. Ancak her estetik prosedürde olduğu gibi, hastaların gerçekçi beklentilere sahip olması önemlidir.

Bu operasyonu geçiren kadınlar, aşağıda verilen en az bir faktör nedeniyle yırtılmaya tanık olmuştur:

  • İmplantın normal olarak yaşlanması
  • Operasyon sırasında implantın hasar görmesi
  • Meme bölgesine karşı baskı ya da hasar
  • Kapsül kontraktürü
  • Salin implantın az veya aşırı doldurulması

İmplantlarda Yırtılma Gözlemlendiğinde Yapılan Düzeltme Prosedürü

Genellikle hasta, genel anestezi altında, hastaneye yatması gerekmeden tedavi edilir. Bu prosedür, genellikle birkaç saat sürer.

Yırtılma sonucu etkilenen implantlar, memede -görünmeyecek şekilde- açılan küçük bir kesi aracılığıyla alınır. Herhangi bir salin veya silikon sızıntısı tam olarak giderildikten sonra, kesi aracılığıyla, yeni bir implant yerleştirilir. İmplant doğru konuma yerleştirildikten sonra kesi kapatılır ve prosedür, tamamlanmış olur. Zaman zaman en iyi estetik sonucun elde edilmesi adına, ek prosedürler de gerekebilir.

İyileşme

Prosedür sonrasında meydana gelebilecek şişliği geçirmek adına, özel bir cerrahi kompresyon sütyeni kullanılır. Drenaj tüpleri de -ameliyattan sonra olabilecek herhangi bir sıvının, boşaltılmasına yardımcı olması için- kullanılabilir. İyileşme sürecinin ilk birkaç gününde ortaya çıkabilecek rahatsızlığı hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar reçeteye eklenir. Çoğu hasta, operasyondan yaklaşık bir hafta sonra işe dönebileceğini düşünür ancak 4 ila 6 haftaya kadar yorucu aktivite veya egzersizden kaçınılmalıdır.

Yeni Görünüm

İmplantlarda yırtılma meydana gelmesi üzerine yapılan cerrahi düzeltme işlemi, tatmin edici sonuçlar veren oldukça başarılı bir operasyondur. Birçok durumda, düzeltme operasyonun yapıldığı dahi fark edilmez. Yeni görünüm -ilerleyen haftalarda şişlik azalacağından ve kalıcı olacak sonuçlar ortaya çıkacağından- daha belirgin hale gelecektir.

Mümkün olan en iyi görünümün elde edilmesi için, gelecekteki kilo değişikliklerinden ve hamilelikten kaçınmak önemlidir.

Konsültasyon

Bahsi geçen problemler söz konusu olduğunda, son derece deneyimli ve nitelikli bir uzmandan konsültasyon almanız gerekir. Herhangi bir estetik prosedürden istenilen sonuçların alınması, hastanın doktoruna olan güveniyle ilgilidir. Bu durum ise, sizi anlayan ve rahat bir şekilde iletişim kurabildiğiniz bir uzmanla sağlanabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme operasyonu geçirdiniz mi? Tercihiniz salin mi, silikon muydu? İmplantlarda yırtılma deneyimlediniz mi? Düşünce ve deneyimlerinizi, bizimle ve okuyucularla paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz