Doğum Sonrası Karın Bölgesi Sorunları Çözümsüz Değil

0
1397
hamilelik sonrasında göbekten kurtulmak

Hamilelik Sonrasında Kalıcı Etkiler

Annelik, en güzel ve en özel duygulardan bir tanesidir. Ancak beraberinde pek çok zorluğunda olduğu tartışmasız bir gerçek. Bunlardan bir tanesi de hamilelik ve doğumun vücudunuzda yaratabileceği değişiklikler. Fazla kilo alımı gibi bariz değişiklikler çoğu hamilelikten sonra düzelecektir. Ancak, değişikliklerin bazıları kalıcıdır. Kalıcı değişikliklerden biri hamilelik sonrasında oluşan göbek sorunlarıdır. Karın bölgesini iyileştirmek için egzersiz yapıp kilo vermeye çalışsanız da bazı durumlarda inatçı bir sorunla karşıya karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda, liposuction ile birlikte gerçekleştirilen karın germe ameliyatı bir çözüm sunabilir.

Hamileliğin Getirdiği Değişiklikleri Anlamak

Vücudunuz, hamilelik sürecinde hızlı değişimler yaşar. Fazla kilo, hamilelik sırasında yeterince enerjinizin sağlanabileceğinden emin olmak için tüm vücudunuzda tutulur. Memelerin şekli ve boyutu genelde değişir. Bu değişimin sebebi hem kilo alımıdır hem de hormonal değişikliklerdir. Hatta bazı kadınlar hamilelikten sonra ayak numaralarının değiştiğini, saçlarının daha düz ya da daha kıvırcık olduğunu ya da diğer öngörülemez değişiklikler oluştuğunu fark edebilir.

Hamilelik sırasında oluşan büyük değişikliklerden biri içerde büyüyen bebeğe ortam oluşturmak için rahmin şişmesidir. Karın kasları da rahmin genişlemesine olanak vermek için esner. Bu, diastasis rekti adı verilen, karın kaslarının tamamen ayrışması durumuna yol açabilir ve bu durum kalıcı olabilir.

Hamilelik sırasında vücutta görülen değişiklikler zaman geçtikçe aşamalı olarak normale döner. Bebeğiniz doğduktan sonra fazladan çaba sarf etmek ve düzgün beslenmek, hamilelik sonrası kalan fazlalık kilolardan kurtulmanız mümkün olabilir. Ancak, bazı durumlarda  plastik cerrahi kalıcı kas ayrışması ve gevşekliğini onarmak için gerekli olabilir.

Kombine Yaklaşım

Karın bölgesini şekillendirmek için iki yaklaşım vardır, bunlar liposuction ve abdominoplasti (karın germe) olarak belirtilebilir. İki operasyon da karnınızın biçimini iyileştirebilir ama iki operasyonun çalışma biçimi farklıdır.

Liposuction operasyonu sırasında, göbeğinize yakın olarak birkaç kesi yapılır. Bu kesiler yoluyla boş bir tüp olan kanül yerleştirilir. Yağ hücreleri, birkaç farklı yöntemden biri kullanılarak parçalanır ve sonra kanül kullanılarak fazlalık yağ hücreleri fiziksel olarak bölgecen çıkarılır. Liposuction işleminde çok esnemiş olan kaslar sıkılaştırılamaz.

Karın germe operasyonu, ayrışmış kasları eski yerlerine dikerek cerrahi olarak onarır. Bu sırada daha düz ve sıkı bir görünüm için fazlalık deriyi ortadan kaldırır. Karın germe operasyonu büyük kas ve yapı onarımı için idealdir ama liposuction ile mümkün olan incelik ve ince ayar yapma, karın germe operasyonu ile mümkün değildir.

Gittikçe daha fazla cerrah, iyileştirilmiş sonuçlar için liposuction ile karın germe operasyonunu birlikte uygulamayı tercih ediyor. Karın şekillendirme için olan bu modern yaklaşımla hamilelik sonrası karın, ayrı bir operasyona gerek kalmadan olmadan nihayet ortadan kaldırılabiliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?

Hamileliğin kalıcı etkilerinden şikayetçi misiniz? Estetik ameliyat geçirmeyi düşünüyor musunuz? Yazımızı faydalı buldunuz mu? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz