Göz Kapağı Operasyonu Öncesinde Bilmeniz Gereken Üç Şey

0
4233
göz kapağı operasyonu

Göz Kapağı Operasyonu

Daha genç ve enerjik bir görünüm için estetik operasyon yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Göz çevresi estetikleri kişilerin en çok tercih ettiği operasyonların başında gelmektedir. Bu durumda, göz çevresinin yaşlanma sürecinden en çok pay alan bölgelerin başında gelmesi ve kişinin algılanan yaşında önemli payı olmasının yanında uygulamalara ait iyileşme ve normal hayata dönüş sürelerinin kısa olmasının payı büyüktür. Kişinin göz kapağı bölgesine uygulanan ve diğer adı Blefaroplasti olarak bilinen operasyonlarda alt kapakta göz altı torbaları yok edilirken, yorgun görünüm ortadan kaldırılmış olur. Sarkmış fazla cilt çıkarılarak kırışıklıklar yok edilir ve göz yaşı oluğu ismi verilen görünüm ortadan kaldırılarak genç bir göz çevresi elde edilir. Üst kapakta ise sarkan göz kapakları düzeltilir. Göz bölgesindeki estetik görünümünü tatmin edici hale getiren bu operasyonlardan genel olarak istenilen sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca üst kapaktaki fazla cilt ileri aşamalarda yukarı bakışta kısıtlılık yaratabilmekte ve bu durum üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ile çözülebilmektedir. 

Çift göz kapağı ameliyatı ise, kişilerin göz kapaklarında fazla deri ve yağ dokusu mevcut olduğunda bu kısımların alınması şeklinde uygulanır. Sonuç olarak daha genç bir görünüm ortaya çıkar. Çift göz kapağı ameliyatı göz kapağının üst kısmında belirgin bir katlantı oluşturmak, ve alt kapaktaki cilt fazlalığı ve torbalanmayı gidermek suretiyle genç bir göz çevresi görünümünü elde etmek için uygulanan bir estetik ameliyattır.

Göz kapağı ameliyatının yüz üzerindeki etkisi büyük olabilir ve bu operasyon kişinin özgüvenini arttırabilir. Bu operasyonu geçirmeyi düşünüyorsanız, operasyondan önce bilmeniz gereken üç konuyu açıkladığımız yazımızı okumaya devam edin. 

Tarihi ve Popülerliği

Göz kapağı operasyonunun tarihi çok eskiye dayanmaz ancak sonuçlar açısından tatmin edici ve dengelidir. Göz kapağı operasyonu, son on yılda uygulanan işlemler arasında üst sıralarda yer almıştır. Bu operasyon, en fazla popülariteyi Doğu Asya’da kazanmıştır. Kore’de, ünlülerden ofis çalışanlarına, her beş kadından biri estetik operasyon geçirmiştir. Çift Göz kapağı operasyonu Kore’de ve dünyada en sık tercih edilen operasyonlardan olmuştur.

Operasyonun Detayları

Göz kapağı operasyonunun üç farklı türü vardır. İhtiyacınız olan operasyon, gözlerinizin şekline ve sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Bu üç operasyon türünden biri uzmanımıztarafından size önerilecektir:

Üst Göz Kapağı Ameliyatı: Bu göz kapağı ameliyatı, yaşlanmaya veya genetik faktörlere bağlı olan istenmeyen göz kapağı görünümünü  ve görüş kaybını düzeltmek için uygulanır. İsimden anlaşılacağı üzere bu operasyon üst göz kapağına odaklanır. Bu operasyon türü, göz kapağına daha yuvarlak bir görünüm ve daha açık bir görüş kazandırır ya da işlevini kaybetmiş göz kapağını düzeltir

Alt Göz Kapağı Ameliyatı: Bu operasyon, alt göz kapağındaki kırışıklıkların giderilmesine, gözaltı şişliğinin düzeltilmesine ve görünümün iyileştirilmesine odaklanır.

Çift Göz Kapağı Ameliyatı: Çift göz kapağı ameliyatı sırasında üst göz kapağı üzerinde katlanma çizgisi oluşturularak daha geniş ve büyük görünen bir göz yaratılır. Özellikle genetik olarak üst göz kapağında belirgin bir katlantının bulunmadığı, ancak bu görüntüye sahip olmak isteyen kişilerde uygulanır. Bu, Doğu Asya’da popülerlik kazanan operasyondur.

Olası Yan Etkiler

Her operasyonun olduğu gibi göz kapağı operasyonunun da olası komplikasyonları ve yan etkileri vardır. Kesi yapılan her yerde insan biyolojisi gereği iz kalmasına karşın göz kapağı derisi çok ince olması sebebiyle bu bölgenin izleri, yara olgunlaşması tamamlandığında görülmesi imkansıza yakın olmaktadır. Ameliyatla ilgili hatırlanması gereken en önemli şey, sonuçların zamanla ortaya çıkacak olmasıdır. Tüm kozmetik operasyonlarda olduğu gibi göz kapağı operasyonunun sonuçlarının tümünün ortaya çıkması bir yıla kadar sürebilir.

Yan etkilerin bazıları, göz çevresinde yara izleri, morarma ve şişmedir. Geçici olarak çift görme ve körlük de oluşabilir ama bu bir gün içinde ortadan kalkmalıdır. Özellikle sigara içicisi olan ve ameliyat sonrasında tütün kullanımına devam eden kişilerde alt kapakta yara dokusu ile aşağı çekilme görülebilir. Bu sıklıkla masajla düzelebilir, nadiren cerrahi düzeltme ameliyatları gerekebilir. Göz kaşınması, kuruluğu ve diğer rahatsızlıklar göz damlaları ve diğer ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Göz kapağı ameliyatı istediğiniz etkiyi yaratabilir. Operasyonun popülerliği, sonuçların iyi olduğunu ortaya koyar niteliktedir. 

Çift Göz Kapağı Hakkında Merak Edilenler

Tek Göz Kapağı Nedir?

Daha çok Asyalılarda görülen genetik olarak tek göz kapağına sahip olma durumudur. Bu göz kapağı yapısında, göz kapağı derisi altındaki yapılara yapışıktır ve ekstra bir deri kıvrımına sahiptir. Tüm bu özellikler birlikte olduğunda tek göz kapağı görüntüsü ortaya çıkar.

Çift Göz Kapağı Nedir?

Göz kapağı üzerinde bir katlanma çizgisi görüntüsü olmasına çift göz kapağı görünümü denir, insanların çoğunluğu bu görünüme sahiptir. Çift göz kapağı görünümü her ne kadar makyaj uygulamaları ile iyileştirilebilse de bu durum geçici olmaktadır. Bu nedenle sorunun kalıcı çözümü için çift göz kapağı ameliyatı uygulanması daha tatmin edici sonuçlar yaratacaktır.

Çift göz kapağı uygulaması ile ilgili birçok bilgi bulunmakla birlikte, tek göz kapağına sahip kişilerin tercih ettiği bir ameliyat olarak bilinir. Kore’de çift göz kapağı operasyonu sıklıkla uygulanır. Doğuştan çift göz kapaklı olmayan kişiler bu estetik uygulamayı tercih ederler.

Operasyon sonrasında kişiler genel olarak problem yaşamadan normal yaşantılarına geri dönerler. 

Çift Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Olur?

Çift göz kapağı operasyonu üst göz kapağına uygulanan bir işlemdir. Ameliyat sonucunda göz kapağı üzerinde katlanma çizgisi oluşturularak daha geniş ve iri bir göz ortaya çıkarılır. Bu görünüm etnik bir özellik olduğundan bu ameliyatın yapılması bunu talep eden kişilerde uygundur. 

Ameliyat sonrasında göz çevresinde gözle görülür bir iyileşme olur. Nihai sonuçları görebilmek için ortalama dört hafta kadar beklemek gerekir. Bu süre içerisinde ameliyat sonrasında oluşabilecek şişlikler iner. Hastaların çoğu çok kısa bir süre sonra normal hayatına geri döner. Son zamanlarda uygulama alanını artıran bir operasyon olarak bilinir.

Bu operasyon uzun süre etkisini sürdüren bir uygulama olarak bilinir. Ancak zamanla doğal olarak gelişen bazı durumlar; cildin elastikiyetini kaybetmesi, yüz kaslarının deformasyonu oluşabilir. Zaman ilerledikçe fazla deri üst göz kapağında yeniden birikmeye başlayabilir. Bu durumda doktorun yönlendirmesine göre ikinci bir ameliyat tercih edilebileceği gibi, kaş kaldırma operasyonu da çözüm olacaktır.

Kişilerin yüz bölgesine uygulanan işlemlerin özgüven üzerinde olumlu etkisi olmaktadır. Ameliyat olmak istemeyen kişiler bunun yerine daha pratik olarak gördükleri çift göz kapağı makyajı da yaparlar. Göz bölgesine uygulanan bu tip makyajlar gözleri normalden daha iri ve estetik açıdan daha çekici gösterebilir ancak geçici bir yöntemdir. 

Çift Göz Kapağı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı bölgesi düz olan kişilerin çift göz kapağı şekline ulaşmalarını sağlayan bir ameliyat olup, basit bir cerrahi işlem sonrasında istenilen görünüm elde edilir. İyileşme süresi oldukça kısadır. Bu konuda operasyonu gerçekleştirecek hekimin tecrübesi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda göz kapağı şişmesi nedeniyle de bu operasyon uygulanabilmektedir.

Çift Göz Kapağı Ameliyatının Yan Etkileri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi çift göz kapağı uygulamasının da bazı yan etkileri olabilir. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli detay bu yan etkilerin sıklıkla kısa zaman içerisinde geçeceğidir. En yaygın görülen yan etkiler arasında, göz çevresinde şişme, morarma ve operasyona ait izler olarak söylenebilir. Bunların dışında nadiren, gözde kaşıntı, kuruluk oluşabilir ancak doktorun tavsiye edeceği ilaçlar ile hızlıca kontrol altına alınır.

Çift göz kapağı ameliyatı sırasında yapılan kesiler, göz kapaklarının kıvrımlarında gizli oldukları için dışarıdan bakıldığında belli olmaz. 

Kimler Çift Göz Kapağı Ameliyatı Olabilir?

Estetik yönden kişiyi rahatsız eden şikayetlerinin olması ameliyat olma sebeplerindendir. Göz çevresinde torbalanma ve sarkmadan yakınan kişiler için yine tercih sebebi olmaktadır.

Gözleri büyük ve belirgin olan kişiler bile bu tip şikayetlerden yakınarak ameliyat olma konusunda istekli olabilirler.

Çift Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Çift Göz Kapağı Ameliyatı  fiyatları operasyonu gerçekleştirecek doktorun tecrübesine, kullanacağı tekniğe ve uygulama yapılacak merkezin kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öncelikle ameliyat öncesinde göz bölgesinde mevcut olan ve kişiyi rahatsız eden şikayetler belirlenir. Doktorun kontrol muayenesi ile birlikte bu şikayetler belirlendikten sonra uygulanacak operasyona ve bu operasyonda kullanılacak tekniğe göre fiyat belli olacaktır. 

Siz de Çift Göz Kapağı Ameliyatı hakkında bilgi almak istiyorsanız uzman kadromuzla hemen iletişime geçin!

Ne Düşünüyorsunuz?

Göz kapağı estetiği olmayı düşünüyor musunuz? Verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Operasyonla ilgili merak ettiğiniz başka şeyler var mı? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz