Göz Kapağı Ameliyatından Sonraki İyileşme Süreci

0
13586
göz kapağı estetiği

Göz kapağı operasyonundan -blefaroplasti veya minimal invaziv bir prosedür olduğu fark etmeksizin- sonraki iyileşme sürecinin, hızlı ve başarılı bir şekilde ilerleyeceğinden emin olmak için dikkat etmeniz gereken birkaç adım vardır. Bu prosedür, göz kapaklarınızın görünümünü iyileştirmek ve size yeniden taze, genç bir görünüm vermek için gözlerinizi geliştirmeye yöneliktir. Ancak göz kapaklarınızın yeni görünümünü sergilemeye başlamadan önce -iyileşme süreci boyunca- kendinize tanımanız gereken pek çok zamana ihtiyacınız olduğunu unutmamanız önemlidir.

Sizin için en doğru plastik cerrahi uzmanı seçimini yaptıktan sonra, olası komplikasyonları ortadan kaldırmak için yerine getirmeniz gereken kimi bakım aşamaları bulunur.

Göz kapağı estetiği için kendinize bir plan yapıyor olmanız veya bir arkadaşınızın ya da aile üyelerinden birinin, iyileşme sürecine yardımcı olmak istiyor olmanız fark etmez; ihtiyaç duyacağınız başlangıç rehberi burada. İyileşme süreci boyunca ihtiyaç duyulan tüm uygulama ve tavsiyeleri öğrenmek için, okumaya devam edin.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Ne Beklemelisiniz?

İyileşme sürecinin başlangıcında, büyük ihtimalle şişlik, morarma ve rahatsızlık hissi gibi durumlarla karşılaşacaksınız. Ancak bu tür rahatsız edici deneyimleri elde etmek, iyileşme periyodunun bu aşamasında normaldir. Bu gibi durumlarda uzmanlar, göz kapaklarına, yağlı krem ve hafifçe soğuk kompres uygulanmasını önerir. Ancak baskı yapılmadığından emin olunmalıdır. Aksi halde, göz kapaklarının iyileşme süreci zarar görecektir.

Ayrıca uzmanlar, hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olması için, ağrı kesici ilaçların da yer aldığı bir ilaç tedavisi için reçete hazırlayacaktır. Ancak ağrı kesici ilaçların sürekli olarak kullanılması tavsiye edilmez. Bu noktada, iyileşme sürecinizi yavaşlatmayacak ve ağrılarınızın dinmesini sağlayacak ilaçlar önerilir.

Danışmanız Gereken Şeyler Nelerdir?

Konsültasyonunuz sırasında -aklınızdaki tüm sorularınıza yanıt bulamazsanız- daha doğru bir iyileşme süreci geçirmek için neler yapmanız gerektiğini sormaktan çekinmeyin. Uzmanlar, endişelerinizi hafifletmekten ve tüm soru işaretlerinizi gidermekten mutluluk duyacaktır.

Sorularınız konusunda ne kadar spesifik bir yaklaşım sergilerseniz, sürece ilişkin o kadar yardımcı olacak cevaplar alabilirsiniz. Sonuçta her hastanın farklı istekleri ve ihtiyaçları olabilir ve bu istekler ile ihtiyaçları mümkün olan en iyi şekilde karşılamak, uzmanların görevidir.

Hastaların bu sürece ilişkin en çok sordukları soruları, size yardımcı olması adına, derledik:

  • Ameliyat sonrasında, hangi ilaçları reçeteme yazacaksınız?
  • Ameliyat sonrasında, gözlerimin üzerinde bandaj olacak mı? Olacaksa, ne zaman çıkarılacak?
  • Ameliyat sonrasında, gözlerimde dikişler olacak mı? Olacaksa, ne zaman alınacak?
  • Gözüme daha fazla zarar vermeden, evde, ağrı ve şişliği azaltmak için ne yapabilirim?
  • Ne kadar süre dinlenmem gerekiyor?
  • Normal günlük aktivitelere ne zaman devam edebilirim?
  • Kontrol için ne kadar süre sonra gelmem gerekiyor?

Ekstra Koruma Her Zaman Tavsiye Edilir

Uzmanlar her zaman, iyileşme süreciniz boyunca, içeride ve güneş ışığından uzak durmanızı tavsiye ederler ancak dışarı çıkmanız gereken zamanların olabileceğinin de farkındalardır. Böyle bir durumda cildinizi mümkün olan en iyi şekilde korumak için, koyu renkli güneş gözlüğü taktığınızdan ve bol bol güneş koruyucu kullandığınızdan emin olmalısınız. Güneş gözlüklerinizi -iyileşme süreciniz %100 tamamlanana kadar- çıkarmamalısınız.

Göz kapağı cerrahisi, arzuladığınız estetik hedeflere ulaştırabilecek prosedürlerden biridir. İstediğiniz, yenilenmiş görünüme sahip olmak için, doğru uzman seçimi yaptığınızdan emin olun.

Ne Düşünüyorsunuz?

Göz kapağı estetiği yaptırmayı düşünüyor musunuz? Verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz