Göz Kapağı Ameliyatı İle İlgili Önemli Bilgiler

0
4105
göz kapağı ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı

Gözlerin görünümünü iyileştirmeyi hedefleyen estetik cerrahi operasyonları, en çok tercih edilen estetik gençleştirme tekniklerindendir. Yalnızca geçen yıl, 200 000’den fazla kadın ve erkek, kurul onaylı plastik cerrahların yardımıyla göz kapağı operasyonu (blefaroplasti) geçirdi. Bu operasyonlara ek olarak, plastik cerrahların dışında göz doktorları ve kulak burun boğaz doktorları tarafından uygulanan estetik operasyonlar da vardır. Tüm doktorlar tarafından gerçekleştirilen göz kapağı ameliyatlarının toplamı, bu operasyonu en sık gerçekleştirilen kozmetik operasyon haline getiriyor. Göz kapağı ameliyatı olmayı düşünen hastalar, operasyondan önce titiz bir değerlendirmeden geçmelidir. Bu değerlendirme, hastaların anatomisi, göz muayeneleri ve göz kuruluğu gibi gözle ilgili problemleri içerir.

Göz kapağı ameliyatı olmak isteyen hastalar aşağıdaki şikayetlerden birine ya da birkaçına sahiptir:

  • Yorgun görünmek
  • Ağır, sarkık göz kapakları
  • Gözaltı torbaları ve şişliği
  • Fazlalık, kırışık cilt

Bu sorunların çoğu, üst ve/veya alt göz kapağı ameliyatları ile başarılı olarak düzeltilebilir. Bu operasyonlar, göz kapaklarının cilt, kas ve yağ olmak üzere üç ana dokusunun iyileştirilmesine odaklanır. Periorbital iyileştirme için en iyi operasyonlara karar verirken en uygun tedavi planını oluşturmak için değerlendirilmesi gereken bazı ek fiziksel özellikler vardır. Aşağıda, plastik cerrahların ve hastaların gözlerle ilgili operasyonlardan önce değerlendirmesi gereken önemli faktörler açıklanmıştır.

Üst Göz Kapağı Düşüklüğü: Ptozis Var Mı?

Üst göz kapaklarının görünümünden şikayetçi olan hastaların çoğu, göz kapaklarının ağır ve sarkık olduğunu ya da fazlalığının olduğunu fark ederler. Blefaroplasti adı verilen üst göz kapağı ameliyatı esnasında fazlalık deri, kaslar ve kasların altından ortaya çıkan yağ alınır.

Operasyonun sonuçları hemen ortaya çıkar: göz kapaklarının şekli iyileştirilir, gözler daha açık görünür ve genel olarak daha dinlenmiş ve yenilenmiş bir görüntü oluşur. Kesip çıkarılacak olan yumuşak doku miktarını tam olarak belirlemek için operasyondan önce detaylı ve hatasız incelemeler yapılmalıdır. Fazla dokunun çıkarılmaması için erkeklerin ve kadınların aradığı ideal sonuçlar arasındaki farklar da dikkate alınmalıdır.

Üst göz kapaklarının göz üzerinde fazlaca biriktiği bazı durumlarda görüş alanının bir kısmı üzerine sarkan göz kapakları görüşü etkileyebilir. Göz kapağı kaslarının etkin çalışmadığı durumlarda göz kapağının sarkması durumunun tıbbi ismi ‘pitozis’tir. Bunun sebebi doğuştan ya da farklı durumlar olabilir. Üst göz kapağını kaldıran kasların işlevi operasyondan önce incelenmelidir, böylelikle bu kasların işlevini yerine getirip getirmediği belirlenebilir. Bu, optimum sonucu elde etmek amacıyla ptozis düzeltilmesi için herhangi bir işlem uygulanması gerekip gerekmediğini belirlemek için çok önemlidir. Ptozis onarımı, kozmetik göz kapağı ameliyatı ile birlikte uygulanabilir. Bazı hastalarda alındaki yumuşak dokular gevşemişse ve üst göz kapağının sarkmasına neden oluyorsa, göz kapağı ameliyatına ek olarak kaş kaldırma ameliyatı da uygulanabilir.

Alt Göz Kapağı Derisi: Ameliyat Mı, invazif Olmayan Bir Tedavi Mi?

Alt göz kapaklarının en yaygın özelliği, hastaların gözaltı torbalarını da iyileştirmek istemeleridir. Alt göz kapağı derisi oldukça ince ve hassastır, üstelik yaş ilerledikçe daha da incelir, kırışıklıkları artar ve krep kağıdı gibi görünmeye başlar ve aşağıdaki yağın yüzeyde görünmesine neden olur. Alt göz kapağındaki en önemli ve tek kalıcı iyileştirme genelde alt göz kapağı ameliyatı ile gerçekleştirilir. Bu operasyonda fazlalık deri doğrudan kesip çıkarılır. Bu işleme alttaki kas katmanı ve alttaki yağın alınması ya da yeniden konumlandırılması da eklenebilir. Ameliyata ek olarak, alt göz kapağının görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan invazif olmayan tedavilerin sayısı git gider artmaktadır.

Alt Göz Kapağı Düşüklüğü: Canthopexy Gerekli Mi?

Alt göz kapağı üzerinde uygulanan gençleştirme operasyonlarının hepsi her hasta için kişiselleştirilmelidir. Tedavi seçeneklerinin olası faydaları ve içkin sınırlamaları, optimum sonuçlar elde etmek için dikkate alınmalıdır. Cilt gevşekliği ve fazlalığı için bir çözüm oluşturmak, fazlalık deriyi ortadan kaldıran invazif olmayan bir tedavi ya da fazlalık deriyi ortadan kaldıran cerrahi bir işlem gerektirir. Cerrahi ya da cerrahi olmayan bir işlem için karar verirken dikkate alınması gereken en önemli etmenlerden biri, alt göz kapağını düzgün bir şekilde değerlendirmek ve alt göz kapağının herhangi bir müdahale olması durumunda doğal şeklini koruyabilecek kadar güçlü olup olmadığını belirlemektir. Göz kapakları gevşek olan hastalar için göz kapağı üzerinde uygulanacak herhangi bir işlem, göz kapağının normal konumundan geri çekilmesine ya da uzaklaşmasına neden olabilir. Bu durumun olmasını engellemek için hastaların ikinci bir göz kapağı ameliyatı olması gerekebilir. Bu ikinci ameliyat (canthopexy), göz kapağı operasyonu ile birlikte gözün doğal görünümünü korumak için cerrahi işlemlerin etkilerini pekiştirebilir ya da dengede tutabilir. Operasyondan önce dikkatli ve özenli inceleme yapılması, hangi hastaların bu operasyonlar için aday olabileceğine karar vermek için ve potansiyel komplikasyonları önlemek için çok önemlidir.

Göz Pınarı Düzeltme: Hacim Eklemek mi, Cildin Yüzeyini İyileştirmek mi Yoksa Her İkisi de mi?

Göz kapağı estetiğinin temel sonuçlarından biri, göz pınarı bölgesi yani alt göz kapağı ve yanak arasında bulunan boşluktur. Göz pınarı, yaşın ilerlemesiyle yüzdeki yumuşak dokuların hacim kaybetmesi ve yerçekiminin bu dokuları aşağı çekmesiyle daha da ortaya çıkabilir. Bu, gözaltlarında koyu halkalar oluşumuna neden olan, gözkapağı altındaki kavisin görünür hale gelmesine neden olur. Gözlerin gençleştirilmesini amaçlayan planların tümü, göz pınarı bölgesini iyileştirmenin en iyi yolunu belirlemek için bölgeyi dikkate almalıdır. Göz pınarının iyileştirilebilecek iki özelliği, hacim kaybı ve ince, krep benzeri cilttir. Göz pınarı aşağıdaki yollarla gizlenebilir:

  • Alt göz kapağındaki yağı kemik kenarı üzerinde yeniden konumlandırmak
  • Yağ enjeksiyonu (yağ grefti veya yağ transferi) ile ya da dolgularla bölgeye hacim kazandırmak

Göz pınarını düzeltmenin en iyi yolu, en iyi sonuçlara ulaşmak için operasyonların bir kombinasyonunun uygulanmasını gerektirebilir.

Küre Pozisyonu: Gözler Ne Kadar Öne Çıkıyor?

Göz kapağı ameliyatı öncesi değerlendirmelerin önemli bir parçası, hastanın gözünün kemiğe oranla olan konumudur. Bazı hastaların gözleri önde, dışarı çıkık olabilir. Bunun tıbbi sebepleri olabileceği gibi, bazı durumlarda sebep genetiktir. Göz kapağı ameliyatı ya da diğer estetik işlemler öncesinde tıbbi sorunlar düzeltilmelidir ve hastalar en iyi durumlarında olmalıdır. Ayrıca, gözlerinin konumu daha ortada olan hastalar için cerrahi tekniğin hastaya uyarlanması gerekebilir. Hastalar teknikteki uyarlamalar sonucu beklentilerin neler olabilecekleri hakkında bilgilendirilmelidir. Estetik operasyonların hepsinde olduğu gibi plastik cerrah ve hasta, operasyondan önce beklentiler ve elde edilebilecek sonuçlar hakkında kapsamlı olarak görüşmelidir.

Üst ve alt göz kapakları hemen görülen, uzun vadeli olan ve fark edilen sonuçlar verebilir. Bu operasyonlar basit ve anlaşılır operasyonlar olarak gözükse de göz çevresi oldukça hassas bir bölgedir ve herhangi bir işlem uygulanmadan önce bu bölge dikkatle incelenmelidir. Böylelikle operasyon sırasında uygun olan tüm teknikler ve müdahaleler yapılabilir. Göz kapağı ameliyatı, deneyimli ve kurul onaylı bir plastik cerrah tarafından uygulandığında ve hasta ile ilgili tüm detaylar dikkate alındığında çok iyi sonuçlar yaratır ve neticede hasta memnuniyeti oldukça yüksek olur.

Ne Düşünüyorsunuz?

Göz kapağı ameliyatı geçirmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz? Ne tür problemler yaşıyorsunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle ve okuyucularımızla yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz