Yorgun Gözlere Son: Göz Kapağı Kaldırma ve Alın Germe

0
7049
göz kapağı kaldırma

Aynada kendinize bakmak ve yorgun gözlerle karşılaşmak, hoş bir tecrübe değildir. Göz kapaklarınızdaki düşüş veya göz altı torbalarınız, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilmekte ya da sürekli yorgun olduğunuza dair bir izlenim verebilmektedir. Ancak iyi haber, birkaç yöntemle gözlerinizdeki parıltıya yeniden kavuşabilmenizdir. Bu soruna ilişkin operasyonlar (göz kapağı kaldırma ve alın germe), operasyon sonrasındaki iyileşme süreci ve nasıl sonuçların beklenebileceği hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorgun Görünümlü Gözlerin Temel Nedeni: Yaşam Şekliniz ve Yaşınız

Bu görünümün nedeni, bir sürü değişkenle ilişkilendirilmektedir. Bunlar; göz altı torbaları, üst göz kapaklarındaki fazlalık deri, alında sarkıklık, kas tonusu ile hacim kaybının ve fazlalık deri oluşumunun genel etkileridir.

Bunların bir kısmı, hayat standartları değiştiğinde düzelmektedir. Bu tip şikayetleri olan bir hastaya doktorun soracakları; sigara kullanımı, tüketilen içecekler ve uyku alışkanlıkları üzerinedir. Estetik bir müdahalede bulunulmadan önce bunlar konuşulmakta ve gerek görüldüğü takdirde operasyon önerilmektedir.

Bireysel önlemlerle değişiklik sağlanmadığı ve operasyon tavsiye edildiği durumda ise, birkaç seçenek gündeme gelmektedir. İnsanların büyük kısmı ameliyat gerektirmeyen alın germeye yönelmekte ancak doktorlara göre bu tercih, yalnızca küçük değişiklikleri meydana getirmektedir.

Ameliyat yapılmadan kaş kaldırmanın iki yolu bulunmaktadır. İlki, alına uygulanmadan kaşların (genellikle 2 mm) altına uygulanan botokstur. İkinci yöntem ise, eğer çukurluk varsa, göz çukuru kemiği boyunca olan alana veya şakaklara dolgu uygulaması yapılmasıdır. Ancak ameliyatsız alın germe işleminde, ameliyatın yapıldığı işleme oranla aynı sonuç alınmamakta; sadece botoks ve dolgu kullanılarak küçük değişiklikler sağlanmaktadır.

Göz Kapağı Kaldırma veya Alın Germe Ameliyatları Neleri Kapsamaktadır?

Göz kapaklarını kaldırma işlemi -bir diğer adıyla blefaroplasti- alt ve üst göz kapaklarına uygulanabilmektedir. Oldukça iyi bir çözüm olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca alın germe yaptırıldığında da arzu edilen görünüme ulaşmanın olanağı vardır. Her iki operasyon da gözler için, daha genç ve daha pürüzsüz bir görünüm sunmaktadır.

Göz kapaklarının üzerindeki derinin sarkması, göz kapaklarındaki yaşlanma sürecinin bir bölümüdür ve göz kapağı kaldırma işlemi için uygun bir nedeni oluşturmaktadır. Blefaroplasti, neredeyse kirpiklere kadar sarkmış fazla deriyi ortadan kaldırmakta ve göz kapaklarındaki kırışıklara ilişkin izi saklamaktadır. Göz kapakları açıldığında izler, görünmez olmaktadır.

Yaş, her zaman bir faktör değildir. İnsanların bir kısmı, fazla deriye ve göz altı torbalarına her zaman sahip olduklarını söylemekte hatta yedi yaşında bile yorgun göründüklerini eklemektedir.

Genç insanlarda ameliyat, daha kolay ilerlemektedir. 18 yaşına gelindiğinde, göz kapaklarının iç bölgesinde kesi yapılabilmekte ve iz kalmaksızın bu bölgeden yağlar alınabilmektedir. Ancak ilerleyen bir yaşta bu operasyon geçiriliyorsa kesi, göz kapaklarının dışından yapılmakta ve yağlarla beraber deri de alınmaktadır.

Uzmanlara göre kaşların pozisyonu, hangi işlemin seçileceğine ilişkin püf noktasıdır. Kaşlar, iyi bir pozisyona sahipse ve yüz üzgün görünmüyorsa, sadece daha yaşlı görünüyor demektir. Bu, blefaroplastinin uygun olduğu anlamına gelir.

Aynada kendinize bakın, ellerinizi alnınızın üzerine koyun ve kaşlarınızı kaldırın. Eğer bu görünüm hoşunuza gidiyorsa, bir alın germe operasyonuna ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Ancak göz kapaklarınızı kaldırma operasyonu gerekmemektedir. Kısacası üzgün, yorgun ya da yaşlı görünüyorsanız, kaş kaldırma (alın germe) operasyonuna; üzgün görünümünüz yok ancak deriniz sarkmışsa, göz kapağı ameliyatına ihtiyaç duymaktasınız.

Eğer geçmişte göz kapağı estetiği yaptırdıysanız, alın germe ameliyatı yaptıramayabilirsiniz. Gözlerinizin etrafında yeterli miktarda deri bulunmadığından, alın germe ameliyatı sürekli olarak şaşırma ifadesiyle bakmanıza ve gözlerinizi tamamen kapatamamanıza yol açabilir. Bu operasyonlardan birini yaptırmanızın, ileride diğerini yaptırmanıza engel oluşturabileceğini unutmayın.

Operasyon ve İyileşme Süreci

Göz kapağı kaldırma işlemi, acı veren bir işlem değildir. Ameliyattan sonra yaklaşık 7 gün dinlenilmeli, çalışılmamalıdır. Lokal anesteziyle gerçekleştirilebilmekte, çoğu hasta narkotik ağrı kesicilere ihtiyaç dahi duymamaktadır. Ağrılara 500 mg’lık Parasetamol iyi gelmektedir.

Operasyon sonrasındaki ilk kontrolde, dikişler alınmaktadır. Hipoalerjenik cilt kapatıcıları, morlukları maskelemek için kullanılabilir. Operasyondan 1 hafta sonra kimi hastada, belli belirsiz morluklara rastlanırken kimisinde de -kapatılmasının zor olduğu- koyu morluklar görülmektedir. Ancak genel olarak 1 hafta sonrası, sosyal aktivitelere dahil olunacak süreyi karşılamaktadır.

Alın germe işleminde dikişlerin alınması 6 gün içinde olmaktadır ve operasyondan sonraki gün kesilerin üstü, makyaj yapılması açısından uygundur. Operasyondan sonraki gece, dışarı çıkanlara da rastlanmıştır. Bu durumda, saç çizgisinin üzerinden başlayarak eşarp kullanılabilmekte ve böylece dikişleri, bir aksesuar yardımıyla gizlemek mümkün olabilmektedir. İyileşme süreci, genellikle 1 haftada tamamlanır ve hastaların yalnızca yüzde 1’inde bu sürenin uzadığı görülür.

Göz kapağı ameliyatı herkes için uygun değildir. Göz kuruluğu problemi olanların, göz kapaklarının üzerindeki fazla deriyi aldırması iyi bir fikir olmayabilmektedir. Çünkü göz kapaklarının üst bölümünün fonksiyonu, gözlerin kayganlaşmasını sağlamaktır ve deri alındığı takdirde havayla temas artacağından bu, acı verici olmaktadır.

Göz kapağı kaldırma operasyonundan sonra yara izi mutlaka görülmektedir ve göz kuruluğuna sahip olunduğu durumda, üst göz kapaklarının içinde meydana gelen bir deformasyon, yara oluşumundan dolayı göz kuruluğunu daha fazla tetiklemektedir.

Bu nedenle göz kuruluğu, glocom veya tiroid problemleri gibi durumlar söz konusu olduğunda, operasyon düşünülmeden önce göz doktoruyla görüşülmelidir.

Yorgun Görünüme Son

Göz kapağı ameliyatı geçirenlere ilişkin anketler değerlendirildiğinde, göz kapağı kaldırma ameliyatının sonuçları heyecan verici bulunmuştur. Hastaların yüzde 93’ü, etkilendiklerini belirtmiştir. Kimi hasta, beklediğinden çok daha iyi bir sonuçla karşılaştığını ve gergin ya da çekik bir görünüm olmaksızın son derece doğal durduğunu eklemiştir. 20 yaş gençleştiğini ve ameliyattan sonra, gözlerinin ne kadar güzel olduğuna ilişkin övgüler aldığını belirtenler de vardır.

Göz kapağı operasyonun belki de en iyi kısmı, kalıcı sonuçlar vermesidir. Ayrıca bu sonuçların, yüz germe operasyonlarından daha etkileyici olduğu düşünülmektedir. Daha iyi olması nedeniyle bazı doktorlar, yüz germe operasyonu yapmayı bırakmıştır. Hastalarının, göz kapağı kaldırma işleminden son derece mutlu ayrıldıklarını da eklemişlerdir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz