Ana SayfaVücut OperasyonlarıGenital Bölge EstetiğiGenital Bölge Estetiği: Labioplasti, Vajinoplasti ve Diğerleri

Genital Bölge Estetiği: Labioplasti, Vajinoplasti ve Diğerleri

0
(0)

Genital Bölge Estetiği Nedir?

Genital bölge estetiği birçok farklı prosedürü kapsamaktadır. Vajinal yenileme olarak da isimlendirilir. Labioplasti (küçük dudak estetiği), klitoral hudoplasti, labia majoraplasti (büyük dudak estetiği), monsplasti ve vajinoplasti, bu prosedürlerden bazılarıdır. Her bir operasyon hakkında ayrıntılı bilgi vermeden önce, gelin genital bölge anatomisine kısaca bir göz atalım.

Kadınlarda Genital Bölgenin Dış Anatomisi

Genital bölgenin üst kısmında, kasık kemiği üzerinde yer alan tüylü bölge, mons olarak isimlendirilir. Tüylü dış dudaklar labia majora, iç dudaklar ise labia minora olarak adlandırılır. Üstte, merkezi pozisyonda, klitorisin bir bölümünü ya da tamamını örten klitoral hud yer alır. Klitorisin altında üretral açıklık, onun altında ise vajinal açıklık bulunur.

Şimdi genital bölge estetiği prosedürlerini daha yakından inceleyelim.

Genital Estetik Türleri

Küçük Dudak Estetiği (Labioplasti)

İç dudak estetiği olarak da bilinir. Bu genital bölge estetiği prosedüründe, iç dudaklara (labia minora) ameliyat uygulanır. Küçük dudak estetiği en yaygın gerçekleştirilen genital bölge estetiği prosedürüdür. Operasyon sırasında genellikle iç dudaklar küçültülür. Böylece iç dudakların, dış dudaklardan dışarıya sarkması (iç dudak sarkması) önlenmiş olur. Küçük dudak estetiğinde ayrıca dudakların asimetrisi (bir dudağın diğerinden daha büyük ya da daha uzun olması) de düzeltilir. Bazı kadınlar, küçük dudakları sürtünmeye ve tahrişe maruz kaldığı ve bisiklet sürme gibi eylemleri zorlaştırdığı için bu ameliyatı geçirirler. Öte yandan birçok kadın küçük dudaklarının görüntüsünden memnun olmadığı için bu prosedürü tercih etmektedir. Labioplasti genel anesteziyle veya ağız yoluyla alınan sakinleştirici eşliğinde lokal anesteziyle uygulanabilir.

Labioplasti Prosedürü

En yaygın türü, fazlalık dokunun alındığı ve geride kalan kısımların doğrudan dikildiği “kırpma” prosedürüdür. Diğer bir popüler alternatif ise, dilim şekilli bir parçanın alındığı ve doğal bir sınır görüntüsünün korunduğu “kama” prosedürüdür. Ameliyat sırasında klitoral hudun ekstra katlantıları da azaltılabilir. Dikiş işlemi genellikle eriyen dikişlerle yapılır.

Labioplasti’nin Riskleri Nelerdir?

Küçük dudak estetiğinde de, çoğu cerrahi operasyonda bulunan kanama, hematom ve enfeksiyon riskleri bulunmaktadır. En yaygın görülen komplikasyon, fazla miktarda dokunun alınmasıdır. Bazı kadınlar ciddi boyutta bir küçülme isteseler de, bu durum kronik kuruluğa, vajinal açıklıkta veya çevresinde yara izi oluşumuna ve cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir. İyileşme problemleri kama prosedüründe daha yaygındır, özellikle de hasta damarların daralmasına neden olan maddelere maruz kaldıysa.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

Çoğu hasta işten 1 hafta izin almaktadır. Hasta bu süreçte, iç çamaşırı ile korse gibi elastik bir giysi arasına sıkıştırdığı buz torbalarıyla, şişliği ve ağrıyı azaltabilir. Soğuk uygulaması, 20 dakika uygulama, 20 dakika ara, 20 dakika uygulama şeklinde yapılabilir. Hasta ayrıca vücudunun alt kısmı yüksekte kalacak şekilde uzanarak da şişliği azaltabilir. Ameliyattan 4-6 hafta sonra tampon kullanımına ve cinsel ilişkiye dönülebilir. Kırpma yönteminde iyileşme süreci genellikle daha hızlıdır. Ameliyattan sonra genital bölgede şişlik meydana gelir. Şişliklerin çoğu 6 hafta içerisinde geçer. Ancak 6 ay süreyle bir miktar şişlik kalabilir.

Labioplasti Nasıl Bir Değişikliğe Neden Olur?

Labioplasti ile küçük dudakların, büyük dudakların altından sarkması problemi ortadan kaldırılır. Küçük dudakların burkulması ve çekilmesi gibi sebeplerle rahatsızlık yaşayan birçok kadın, bu genital estetik ameliyatından sonra rahatlığa kavuşur. Birçok çalışma, küçük dudak estetiği ameliyatından memnuniyet oranının %90’ın üzerinde olduğunu göstermektedir.

Klitoral Hudoplasti

Klitoral hudun fazlalık katlantıları, bu genital estetik operasyonuyla azaltılabilir. Prosedür genellikle küçük dudak estetiğiyle bir arada gerçekleştirilmektedir. Küçük dudak estetiğinden sonra, bu fazlalık katlantıların oluşturduğu çıkıntı daha belirgin hale gelebilir. Klitoral hudoplasti ile genital bölgeye daha dengeli bir görüntü kazandırılır.

Klitoral Hudoplasti Prosedürü

Fazlalık dokunun miktarı, hastanın kendisine has anatomisine göre belirlenir. Katlantıların şekli ve boyutu kişiden kişiye önemli ölçüde değişebilmektedir. Merkezi kesiyle veya iki yandan yapılan kesilerle uygulanabilir. Dikiş işlemi genellikle eriyen dikişlerle yapılmaktadır.

Klitoral Hudoplasti’nin Riskleri Nelerdir?

Çoğu ameliyatta bulunan kanama, hematom ve enfeksiyon risklerine ek olarak, dokunun az ya da fazla alınması riski bulunmaktadır.

Klitoral Hudoplasti Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci öncelikli olarak, klitoral hudoplasti ile bir arada yapılan labioplasti operasyonuna bağlıdır.

Klitoral Hudoplasti Nasıl Değişikliklere Neden Olur?

Klitoral hud bölgesinde fazla katlantı bulunan bazı hastalarda, labioplasti ameliyatı, bu katlantıların oluşturduğu çıkıntıyı daha belirgin hale getirebilir. Klitoral hudoplasti, bu durumun düzeltilmesini sağlar. Genellikle labioplastinin bir parçası olarak uygulanır. Labioplastiden memnuniyet oranı, %90’ın üzerindedir.

Büyük Dudak Estetiği (Labia Majoraplasti)

Dışta yer alan büyük dudakların cerrahi yolla küçültülmesini (dudak küçültme) amaçlayan bir genital bölge estetiği prosedürüdür. Dış dudak olarak da bilinen büyük dudakları çok büyük olan veya sarkan (dış dudak sarkması) hastalar, bisiklet sürme gibi aktivitelerde rahatsızlık hissedebilirler. Ayrıca büyük dudakların neden olduğu çıkıntı yüzünden kendilerini rahat hissetmeyebilirler.

Büyük Dudak Estetiği Prosedürü

Estetik cerrah, büyük dudakların her birinin iç kısmından, hilal şeklinde hafif miktarda cilt alır. Alınacak dokunun miktarı, fazlalık doku miktarına bağlıdır. Yağ dokusu atrofisi bulunan vakalarda, liposuction ile vücudun başka bir bölgesinden alınan ufak miktarda yağ buraya aktarılabilir. Dikişler genellikle eriyen dikişlerle yapılır. Bu genital estetik prosedürü genel anesteziyle veya lokal anesteziye ek olarak ağız yoluyla alınan sakinleştirici ilaçla gerçekleştirilebilir.

Büyük Dudak Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Çoğu ameliyatta bulunan kanama, hematom ve enfeksiyon risklerinin yanı sıra, dokunun az ya da fazla miktarda alınması ve yara izi oluşumu riski bulunmaktadır.

Büyük Dudak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Çoğu hasta işten 1 hafta izin almaktadır. Hasta bu süreçte, iç çamaşırı ile korse gibi elastik bir giysi arasına sıkıştırdığı buz torbalarıyla, şişliği ve ağrıyı azaltabilir. Soğuk uygulaması, 20 dakika uygulama, 20 dakika ara, 20 dakika uygulama şeklinde yapılabilir. Hasta ayrıca vücudunun alt kısmı yüksekte kalacak şekilde uzanarak da şişliği azaltabilir.

Ameliyattan 4-6 hafta sonra tampon kullanımına ve cinsel ilişkiye dönülebilir.

Büyük dudak estetiği sonrasında, şişliklerin büyük bölümü 6 hafta içerisinde geçer. Bununla birlikte geri kalan şişliklerin tamamen geçmesi, dokunun kalınlığına bağlı olarak, 6 ay ya da daha uzun bir süre alabilir.

Büyük Dudak Estetiği Nasıl Değişikliklere Neden Olur?

Bu genital estetik prosedürüyle, daha sıkı ve daha küçük büyük dudaklar elde edilir. Fazlalık deriden dolayı hasta ayaktayken yaşanan sarkma problemi, genellikle azalır. Bu prosedür, fazlalık hacim problemi olan hastalarda, görüntünün zarifleştirilmesini sağlayabilir.

Monsplasti

Bazı kadınlar, dış genital bölgenin üst kısmında, kasık kemiği üzerinde yer alan tüylü bölgede (mons) fazlalık deri ve yağdan kaynaklanan çıkıntı problemleri yaşarlar. Buradaki çıkıntı, kadınların mayo ve dar pantolon giymekten çekinmelerine neden olabilir.

Monsplasti Prosedürü

Monsplasti, çıkıntının nedenine bağlı olarak, yağ dokusu ve/veya cilt dokusu miktarını azaltmayı amaçlayan bir genital bölge estetiği prosedürüdür. Alınacak dokunun miktarına bağlı olarak, bazı prosedürlerde lokal anestezi ve ağız yoluyla alınan sakinleştirici kullanılırken, başka prosedürlerde genel anestezi tercih edilebilir.

Monsplasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Monsplasti operasyonunun riskleri, kanama, hematom, enfeksiyon ve yara izi oluşumudur.

Monsplasti Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci 1 hafta civarında sürer. Ancak prosedürün kapsamlılığına bağlı olarak, 2-6 hafta süresince fiziksel aktivite sınırlamaları mevcuttur. Eğer cilt dokusu alındıysa, bir ya da iki adet dren yerleştirilebilir. Bunlar genellikle birkaç gün içerisinde çıkartılırlar.

Monsplasti Nasıl Değişikliklere Neden Olur?

Bu prosedür ile, kıyafetlerin içerisinden daha az belli olan bir mons bölgesi elde edilir. Sarkma problemi olan bazı hastalarda, fazlalık cildin alınması, sarkma miktarını azaltabilir.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Kadınlar doğumdan sonra vajinal genişlemeden şikayetçi olabilirler. Bunun sebebi, dokuların esnemesi ve kasların ayrılmasıdır. Bu durum bazen, tamponun düşmesine neden olabilecek kadar ileri seviyede olabilir ve cinsel işlev bozukluğuna yol açabilir. Vajina daraltma ameliyatında, vajinanın iç yüzeyinin fazlalık kısmı alınarak, vajinanın içi ve vajinal açıklık daraltılır. Bu genital bölge estetiği operasyonu, vajina yarı çapını etkili bir şekilde küçültür. Alternatif bir yöntem ise, dokuların lazerle ısıtılmasıyla gerçekleştirilen ameliyatsız vajina daraltmadır. Ancak ciddi düzeyde genişleme problemi yaşayan hastalar bu yöntemden fayda göremeyebilirler. Vajina estetik ameliyatı, lokal anesteziyle yapılabilir. Ancak birçok hasta genel anesteziyi tercih etmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatına Hazırlık

Hastalardan ameliyattan önce lavman yapmaları istenir.

Vajina Daraltma Prosedürü

Yapılacak daraltma miktarı belirlendikten sonra, vajina içerisinden alınacak dilim şeklindeki fazlalık deri işaretlenir. Derinin altındaki dokular kuvvetli dikişlerle sıkılaştırılır. Vajinal kanalın daraltılması tamamlandığında, kanalın yüzeyi dikişle kapatılır. Dışarıya doğru çıkıntı yapan deri varsa, bu da daha estetik bir sonuç için küçültülebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Enfeksiyon, kanama, ağrı ve bazı nadir rastlanan komplikasyonlar.

Vajina Daraltma Sonrasında İyileşme Süreci

Hastaların ameliyattan sonra 1-2 hafta dinlenmeleri gerekebilir. İlk birkaç gün, derinden gelen bir ağrı hissedilebilir. 8 hafta boyunca tampon kullanmamak ve cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Gerçekleştirilen daraltmanın miktarına bağlı olarak, bazı hastalardan dilatör kullanmaları istenebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Değişikliklere Neden Olur?

Bu operasyonla, daha dar bir vajinal kanal elde edilir. Bu durum cinsel tatmini artırabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

0
Göz kapağının şişmesi çok yaygın bir semptomdur ve genellikle alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlıdır. Göz kapağının derisi 1 mm'den daha incedir ve aynı...

Son Yazılar

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz Estetiği Fiyatları ve Hangi Durumlarda SGK Karşılar?

0
Yüz estetiği, yüzün görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış geniş bir yelpazeye sahip bir estetik türüdür. Kırışıklık azaltmaktan yüz hatlarını belirginleştirmeye kadar, bu işlemler yüzün doğal...