Dermal Dolgu Maddelerinden Kurtulabilir Miyim?

0
11202

Dermal dolgu enjeksiyonu -ameliyat veya uzun bir iyileşme süresi olmaksızın-  ince çizgileri ve kırışıklıkları geçici olarak düzeltmek, yaşlılık belirtileri gösteren bir yüze genç bir görünüm vermek, yanak ve dudak konturlarını iyileştirmek için popüler bir yoldur. Nitelikli ve deneyimli bir doktor, doktorun gözetiminde bir asistan veya hemşire, dermal dolgu enjeksiyonuyla genellikle simetrik ve fark edilmesi güç, doğal görünümlü sonuçlar üretebilir. Dolayısıyla yüksek nitelikli uzmanlardan tedavi gören hastaların büyük çoğunluğu, sonuçları karşısında heyecanlanır. Bununla birlikte estetik tıp, bilimle eşdeğer değildir ve en iyi ellerde dahi hastalar bazen -dermal dolgu maddeleriyle- mükemmel sonuçlara sahip olamayabilir.

Nitelikli bir uzman seçimiyle aşırı dolgunluk ve asimetri gibi -daha az deneyimli ellerde sık görülen- hatalardan kaçınma olanağı bulabilirsiniz. Ancak vakaların küçük bir yüzdesinde hastanın vücudu, ürüne kötü bir şekilde, bilmeyen bir nedenden ötürü tepki gösterir ve bu durum da, uzun süreli şişlik veya yumru oluşumuyla sonuçlanır. Enfeksiyon ve alerjik reaksiyon gibi diğer yan etkiler, nadir olmasına rağmen ortaya çıkabilir. Tüm bunların yanı sıra bir hasta, zaman zaman, dolguların kendisine uygun olmadığına da karar verebilir.

Dermal dolgu sonuçlarınızı sevmediyseniz, etkilerin geçici olduğunu bilin ve bu nedenle korkmayın. Çünkü birçok durumda becerikli bir estetik cerrahi uzmanı, birkaç terapötik tedaviden biriyle erken bir şekilde düzeltmeler yapabilir veya önceki sonuçlarınız üzerinden iyileştirmeler sağlayabilir.

Sonuçlar beklentimin altında olduğunda, dermal dolgu işlemi düzeltilebilir mi?

Tüm iyileşme süreci tamamlandıktan sonra elde ettiğiniz sonuçlardan memnun değilseniz veya biraz daha iyi görünmelerini istiyorsanız, iyi bir haber; yetenekli bir estetik cerrahi uzmanının, dermal dolgu maddeleriyle gelen görünümü sıklıkla düzeltebilmesi veya iyileştirebilmesidir. Sorunu ele almak için en iyi yaklaşım, problemin türüne veya şiddetine bağlıdır. Bunun yanında, başta enjekte edilen dolgunun tipi de önemlidir.

Dermal dolgu işleminin yapıldığı alanlarına masaj

Orta derecede şişlik veya hafif asimetri gibi şiddetli olmayan semptomlar, genellikle bölgeye masaj yapılarak iyileştirilebilir veya çözülebilir. Bu masajı uzmanınız uygulayabilir veya  uygun teknik doğrultusunda size talimatları verebilir.

Juvéderm ve diğer hyalüronik asit dolgu maddelerini eritmek için tedavi

  • Juvéderm ürünleri -Voluma ve Volbella gibi- Restylane ürünleri ve Belotero gibi hiyalüronik asit dolgu maddeleri, ”hiyalüronidaz” adı verilen bir enzimle kısmen veya tamamen eritilebilir. Etkilenen bölgelere enjekte edildiğinde hiyalüronidaz, -aşağıdaki sorunları- düzeltmeye yardımcı olmak için hiyaluronik asit parçacıklarını çözer.
  • Aşırı dolgunluk veya tatmin etmeyen sonuçlar
  • Aşırı veya uzun süreli şişlik
  • Tedavi bölgesinde enfeksiyon
  • Masajlarla iyileşme göstermeyen, şiş veya normal olmayan bir doku
  • Damar problemi (dolgu, kan damarına çok yakın bir şekilde enjekte edildiğinde, kan akışını engelleyebilir ancak nitelikli ve deneyimli bir uzmanla bu durumun yaşanması, çok nadirdir)

Yine de hiyalüronidaz mükemmel değildir. Bu enzim, arzuladığınızdan daha fazla miktarda dolguyu eritebilir ve bunun sonucunda, arzu ettiğiniz görünüm için farklı bir dolgu tedavisi ihtiyacınız olabilir. Ek olarak ürünler -hayvansal yan ürünlerden yapılma eğiliminde olduğundan- bazı hastalar, alerjik reaksiyon için daha fazla risk altında olabilir ve bu nedenle, tedavi için iyi bir aday değildir. Bununla birlikte, çoğu durumda hiyalüronidaz, kötü uygulanmış dolgu maddesi enjeksiyonlarının sonuçlarıyla aylarını geçirmiş bir hasta için kurtarıcı da olabilir.

Hiyalüronik olmayan asit dolgu sonuçlarını geliştirmek için seçenekler

Hiyalüronidaz -Radiesse, Bellafill ve Sculptra gibi- bu dolgu maddelerine yardımcı olmayacaktır. Bazı hastalarda, bir steroid enjeksiyonu, bu dolgu maddelerinin bazılarının etkilerini bir dereceye kadar tersine çevirmeye yardımcı olabilir ancak bu dolgu maddelerinin sonuçlarını “geri almanın tek yolu”, onların vücut tarafından emilmesini beklemektir.

Dolguların doğal olarak erimesi için, bir yıl veya daha fazla süre beklemek istemezseniz; becerikli bir uzman, ek dolgu maddesini stratejik olarak yerleştirirerek sonuçlarınızı önemli ölçüde geliştirebilir. Bazı nadir durumlarda ise, dolgu maddeleri cerrahi olarak çıkartılabilir.

Bir sonraki adımda ne yapılacağına karar vermek

Sonuç olarak, dolgu maddeleri geçicidir ve beklentinin altındaki sonuçlar için en iyi “ilaç”, zamanıdır. Vücudunuz, sonunda o ürünü metabolize edecektir. Bu durum gerçekleştiğinde, isterseniz başka bir tedavi seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ancak ağrı veya olağandışı bir şişkinlik yaşıyorsanız ya da dolgu yapılan bölgeye dokunulduğunda sıcaklık hissediyorsanız, en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bunlar, hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gereken enfeksiyon belirtileridir.

En iyi tedavi, önlemdir.

Dolgu enjeksiyonlarının, ilk seferde doğru bir şekilde yapılmasından daha iyi bir şey yoktur. Bu nedenle bilgili ve deneyimli bir uzman seçmeniz, uzmanın, ihtiyacınız olan, uygun dolgu maddesini anlayacağı ve güvenli, eksiksiz bir şekilde güzel bir sonuca ulaştıracağı anlamına gelir. Nitelikli ve deneyimli uzmanlar, uzmanların gözetimi altında çalışan asistan veya hemşireler, nitelikleri açısından iyi bir seçenek olabilirler. Bu nedenle, bir uzmanın deneyim ve niteliklerini öğrenmek için zaman ayırın ve işlem yaptırmadan önce, diğer hastalarının öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakmak istediğinizi belirtin.

Ne düşünüyorsunuz?

Daha önce dolgu enjeksiyonu yaptırdınız mı?  Nasıl bir deneyim yaşadınız? Dolgu enjeksiyonu yaptırmayı düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi, bizimle ve diğer okuyucularımızla yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz