Çözümünüz Otoplasti Olabilir!

0
1253
otoplasti

Büyümek zor olabilir. Çok sık olmamakla birlikte, kimi fiziksel özelliklerden dolayı istenmeyen bir dikkate maruz kalmak, çocukları rahatsız edebilir. Kepçe kulaklar ve şekil veya boyut olarak anormal kulaklar, problem yaratabilen başlıca örneklerdendir. Bahsedilen kulak tiplerine sahip çocuklar, sıklıkla alay konusu olabilir ve kimi can sıkıcı takma isimlerle anılabilir. Tüm bunlar ise, çocuğun özgüvenini azaltabilir ve duygusal problemlere yol açabilir. Ancak otoplasti -kulak cerrahisi- çeşitli kulak sorunlarını iyileştirebilir ve yüze daha fazla denge ile simetri sağlayabilir. Küçük çocuklardan zorbalığa maruz kalan ve hayatları boyunca kulaklarından memnun olmayan yetişkinlere kadar pek çok insan, otoplasti prosedürü sayesinde iyileşmeye tanık olabilir.

İyi Bir Aday mısınız?

Otoplasti için iyi adaylar, sağlıklı çocuklardan ve yetişkinlerden oluşur. Buradaki en önemli nokta; kulakların, ameliyat öncesinde gelişimini tamamlamış olmasıdır. Genellikle bu durum da, en genç hastaların 5-6 yaşlarında olabileceği anlamına gelir. Genç hastalar, daha esnek ve işlem yapılması daha kolay olan kulak kıkırdağının avantajına sahiptir. Ayrıca yeni görünümleriyle, çok daha fazla zaman geçirirler. Duygusal anlamda sıkıntı yaşama olanağını da elimine ederler.

Otoplasti Prosedürü

Otoplasti, belirli bir vakayı ele alırken değişen prosedür detaylarıyla, birçok kulak problemini tedavi edebilir. Yine de, en yaygın olarak yapılan otoplasti ameliyatı, kepçe kulak estetiğidir. Bu vakada kulakların çıkıntısı giderilir ve kulaklar, başa daha fazla yaklaştırılır. Bunun sağlanması için de, cerrah kulağın arkasında küçük bir kesi açar ve kıkırdağın küçük kısımlarını çıkarır veya yeniden şekillendirir. Daha sonra ise, kesilerin kapatılması ve yeni şekillendirmenin sabit olması için dikiş atılır.

Genellikle ameliyatın tamamlanması için, birkaç saat yeterlidir. Diğer yandan, otoplastinin kişinin duyma yeteneği üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını bilmek de önemlidir. Ayırca otoplasti -kepçe kulak tedavisinin yanı sıra- aşağıdaki problemleri tedavi etmek için de kullanılır:

  • Doğuştan gelen kulak kusurları
  • Aşırı büyük kulaklar (makrotia)
  • Kulaklarda, hasara bağlı olarak gözlemlenen şekil bozuklukları

İyileşme

Bandaj ve sargılar, prosedürü takiben genellikle birkaç gün boyunca, belirtilen süre içerisinde kullanılmalıdır. Dikişlerin alınması ise yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Bu süre, prosedür sonrasında, hastaların normal aktivitelerine dönmesi için de yeterli görülen süredir. Kulaklara dair olası zararların önlenmesi için, postoperatif bakım ile ilgili ek talimatlar verilecektir.

Faydaları

Otoplasti operasyonuna ilişkin öncesi ve sonrası fotoğrafları, gözle görülür iyileştirmeler sağlandığının kanıtıdır. Ancak asıl ilerleme, hastaların kendilerine dair nasıl hissetmeye başladıklarıyla ilgilidir. Kendiniz ve çocuğunuz için kulak cerrahisi düşünüyorsanız, deneyimli ve nitelikli bir uzmandan konsültasyon almayı unutmayın.

Ne Düşünüyorsunuz?

Bu prosedür hakkında ne düşünüyorsunuz? Yazımızı faydalı buldunuz mu? Düşünce ve deneyimlerinizi, bizimle ve okuyucularla paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz