Daha İyi Bir Cilt için Nasıl Uyumalısınız? Uzmanlardan 3 Öneri

0
953
iyi bir cilt için nasıl uyumalısınız

Cilt İçin Kaliteli Uykunun Önemi

İyi bir cilde sahip olmak için, iyi bir uyku ne kadar önemlidir? Uzmanlar, bunun cevabının ‘’çok’’ olduğunu düşünmektedir. Aralıksız 8 saat boyunca uyumak, düzenli güneş losyonu kullanmak kadar önemli olmayabilir. Ancak yeterli miktarda alınan uyku, cilt için dengeleyici peelinglerden ve günde 8 bardak su tüketiminden daha yararlıdır.

Kastedilenin, yalnızca ne kadar süre uyuduğunuz değildir. İşteyken, vücudunuz çok yorulabilmektedir. Ancak dinlenmek için ihtiyaç duyduğunuz uykunun öncesinde dahi, kimi hazırlıklar yapılmalıdır.

Her gece cildin arındırılması, son derece önemlidir. Çünkü siz uyuyorken, cildiniz kendini iyileştirmek ve gençleştirmek için bu süreyi avantaja çevirir. Bu sırada, hücrelerin yenilenmesi süreci de daha aktif olmaktadır. Ancak cildinizin temizlenmiş olmaması, bu yenilenme sürecini yıpratır.

Makyaj Temizliği

Dolayısıyla yatmadan önce cilt makyajınızın temizlenmesi gerektiği, tartışmaya açık dahi değildir. Cilt sürekli olarak arındırılmadığı takdirde -diğer cilt problemleriyle beraber- gözenekler tıkanmakta, sivilceler oluşmakta ve yaşlanmanın ilk belirtileri gözlemlenmektedir.

Tüm gün ciltte biriken makyaj kalıntıları, yağlar ve çevresel kirleticiler, gözeneklerin içine sızmakta, sivilcelere yol açmakta ve yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Buna ek olarak makyaj, zararlı olan serbest radikalleri gün boyu çekmekte ve bu serbest radikaller de kollajenin bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumda cilt, daha hızlı yaşlanır.

Daha az rastlanmakla beraber, göz makyajının temizlenmemesi de ciltte kuruluğa, kızarıklığa ve enfeksiyona neden olabilmektedir. Kolayca hatırlanması bakımından, makyaj temizleme mendilleri komidin üzerinde tutulabilir. Bu mendiller, kirliliği tam olarak ortadan kaldırmamakla birlikte, en azından makyajla uyumanızın önüne geçmektedir.

Uyku Pozisyonu

Eğer ciltteki kırışıklık, en çok şikayet edilen konu ise yeni bir uyku pozisyonu düşünülmelidir. Uyku çizgileri olarak da anılan bu durum, her gece yastıkla yüze baskı yapılmasının doğal sonucu olarak meydana gelmektedir. Bu kırışıklıklardan kaçınmanın en iyi yolu, sırtüstü yatmaktır. Böylece cildinizin yastıkla olan teması kesilmektedir. Aynı zamanda bu pozisyon, daha az boyun ağrıları ve sırtınızın daha iyi hizalanması gibi faydaları da beraberinde getirir.

Nem

Son olarak, uyumadan önce termostat ayarı kontrol edilmelidir. Havanın daha serin olmasının anlamı, havadaki nem oranının daha düşük olmasıdır. Bunun sonucunda cilt kurumakta, gerilmekte ve daha rahatsız olmaktadır. Bu gibi problemler, nemlendirici cihazların kullanımıyla giderilmelidir. Ancak nem miktarının, yüzde 60’ın altında olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda, nemli bir cilt yerine, yüzünüzde çiy taneleriyle uyanırsınız.

Ne Düşünüyorsunuz?

Bunlara dikkat ediyor musunuz? Cildinizde nasıl değişiklikler fark ettiniz? Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz