Ana SayfaBurun EstetiğiBurun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanımı

Burun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanımı

0
(0)

Burun estetiği (Rinoplasti), ülkemizde ve dünyada en çok yaptırılan estetik operasyonların başında geliyor. Bu kadar yaygın olmasına rağmen operasyon öncesi hastaların akıllarında pek çok soru oluyor. Özellikle sürekli gözlük takmak zorunda olanlar tarafından sıkça sorulan sorular ise, “Ameliyattan sonra gözlük takabilir miyim?” ya da “Burun estetiği ameliyatından ne kadar sonra gözlüğümü takabilirim?”. soruları. Bu sorulara verilecek en basit cevap ise, doktorunuz izin verene kadar gözlük takmamalısınız oluyor.

Burun estetiği ameliyatı olan kişiler, gözlük takmak için ameliyattan sonra birkaç hafta beklemek zorunda kalabilirler. Bununla birlikte; bazı cerrahlar, hastaların operasyon sonrasını takiben daha uzun süre gözlük takmamasını isteyebilir. Bu talebin iki nedeni vardır: hasta konforu ve uygun iyileşme süreci.

Burun estetiği ameliyatı sonrası gözlük kullanımı hasta konforunu olumsuz etkiliyor.

Ameliyattan hemen sonra her hastaların burnunda orta derecede ağrı ve şişlik görülür. Gözlük takma durumu, burun köprüsüne ağırlık ve baskı uygulayarak ek ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

İyileşme döneminde de gözlük kullanımına dikkat edilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların burunlarını koruması oldukça çok önemlidir. Gözlükler hafif olsa da, cerrahlar ameliyattan sonra çok erken dönemde gözlük takmanın başlangıçta nazal yapıyı olumsuz yönde değiştirebileceğinden endişe ediyorlar. Cerrahlar, burnun nihai sonucunu olumsuz yönde değiştirebileceğini ve istenmeyen bozukluklara neden olabileceğini belirtiyorlar.

Gözlük yerine bu süre içerisinde lens takılması tavsiye edilebilir. Gözlük kullanımı burun kemiğine baskı yapacağı için hastalar lens kullanıma yönlendirilir. Burun estetiği ameliyatlarında diğer ameliyatlarda olduğu gibi hasta doktor işbirliği oldukça önemlidir. O nedenle bu tavsiyeye uymak istenilen görünüme kavuşmayı sağlayacaktır.

Ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlandıktan sonra tekrar rahatlıkla gözlük kullanılabilir. Hastalar hayallerindeki görünüme kavuşurken; bu konuda biraz sabır ve özveride bulunması gerekebilir.

İyileşme sürecinde gözlük vb. kullanımlar için tavsiyeler:

  • Gözlük takarken ağrı olursa, gözlük bir süre çıkarılmalıdır.
  • Ağrı hissedilen durumlarda, gözlüğü kaldırarak burun dinlendirilmelidir. 
  • Burnu darbeden korumak gerektiği için temas gerektiren sporlardan 2 ay boyunca uzak durulmalıdır.
  • SCUBA veya şnorkel maskeleri gibi yüzü sıkıştıran maskeler 2 ay boyunca kullanılmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti) yaptırmak istiyorsanız Vanity Estetik’in uzman kadrolarıyla tanışıp, profesyonel cerrahlar tarafından uygulanacak operasyonlarla dilediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Vanity Estetik’in deneyimli kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

L Ciocca Short-term outcome of rhinoplasty for medical or cosmetic indication

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

0
Göz kapağının şişmesi çok yaygın bir semptomdur ve genellikle alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlıdır. Göz kapağının derisi 1 mm'den daha incedir ve aynı...

Son Yazılar

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz Estetiği Fiyatları ve Hangi Durumlarda SGK Karşılar?

0
Yüz estetiği, yüzün görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış geniş bir yelpazeye sahip bir estetik türüdür. Kırışıklık azaltmaktan yüz hatlarını belirginleştirmeye kadar, bu işlemler yüzün doğal...