background
Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım! İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi

Terleme mekanizması

Vücut sıcaklığının korunması amacı ile cildin vermiş olduğu fizyolojik reaksiyona terleme denir ve bütün insanlarda normal olarak görülür. Terleme sayesinde vücut sıcaklığı sabit tutulur. Dış ortama bağlı terlemede tüm vucüt terlerken stres sebepli terleme daha çok avuç içi, ayak tabanı ve alında gözlenir.

Genetik faktörlerin önemli rol oynadığı terleme miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Fizyolojik ve ruhsal durum, günlük aktivite miktarı, hastalık durumunun da terleme miktarına etkisi bulunmaktadır. Aşırı terleme ile beraber kilo kaybı, nefes darlığı, çarpıntı ve ateş görülmesi ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi, tek başına görüldüğü durumlar normal olarak karşılanmaktadır.

Aşırı Terleme

Aşırı terleme (hiperhidroz) nedir?

Sabit vücut sıcaklığını korumak amacı ile vücudun gerekenden fazla terlemesine hiperhidroz denir. Hiperhidroz vücudun tamamında görülebildiği gibi lokal olarak el, ayak, kasık ve koltuk altlarında görülebilir.

Aşırı terleme kişinin huzursuz olmasına, sosyal ilişkilerde güvensizliğe ve utanca yol açabildiği gibi cildin tahriş olmasına da sebebiyet verebilir. Bu durum iş ve sosyal hayata, ruh sağlığına, dış görünümüne ve yaşam kalitesine negatif etki eder.

Aşırı terleme tedavi edilebilir mi?

Koltuk altı terlemelerinde alüminyum klorit ve etil alkol karışımlı kremler, ayak terlemelerinde ise gluteraldehit içeren kremler bulunmakla beraber cildi tahriş edebilen bu ürünler kısıtlı etki gösterirler.

Aşırı terleme tedavisinde botoks enjeksiyonu?

Bir bakteri toksini olan botoks, ter bezi sinirlerinde yarattığı geçiçi blokaj sayesinde aşırı terlemeyi durdurup Hiperhidrozis tedavisinde kullanılmaktadır. Daha çok koltukaltı terlemesinde kullanılmasına rağmen el ve ayaklarda da kullanımı olan botoks enjeksiyonu, günümüzde cerrahi operasyon istemeyen hastaların en sık başvurduğu yöntemdir. İlkbahara girilirken yaptırılan botoks sayesinde 3-9 ay boyunca aşırı terleme sorununu minumuna indiren hastalar yaz aylarını rahat geçirmektedir.

İyontoforez nedir?

Etkisi yine geçici bir uygulama olan İyontoforez düzenli kullanım gerektirmektedir. El ve ayaklara düşük miktarlarda verilen elektrik akımı ter bezlerinin tıkanmasına sebeb olur. Bu yöntem koltuk altlarında uygulanamaz, el ve ayaklara düşük miktarda elektrik akımı uygulamasıdır, ter bezlerinin tıkanmasına neden olur.

Emzirme konusunda kesin bir şey söylenmesi mümkün değildir. Küçülmeyle doğru orantılı olarak emzirmenin sekteye uğrayacağı bir gerçektir, ancak geri kalan süt bezleri iyi çalışıyorsa eksiklik hissetmeyebilirsiniz.

Hiperhidrozis tedavisinde cerrahi seçenek var mıdır?

Cerrahi olarak retrodermal küretaj, liposuction, VASER veya lazer tedavisi, ter bezlerinin çıkarılarak veya tahrip edilerek koltuk altı terlemelerini önler. Bu yöntemeler kalıcı olup ve başarı şansları yüksektir.

Perkütan sempatektomi, lumbar sempatektomi, endoskopik torakal sempatektomi (ETS) gibi yöntemlerde diğer bir çözüm olup, sempatik sinir sistemi hücrelerini tahrip ederek ter bezlerinin çalışmasını durdurur. Ancak bu tedavilerin etkisi de geçicidir.